Nav4All končí, údajně kvůli Navtequ. Ničí Nokia konkurenci?

Nizozemská Společnost Nav4All, stojící za stejnojmennou automobilovou navigací, vydala prohlášení o v podstatě okamžitém ukončení funkčnosti své aplikace. Důvodem má být údajně Navteq, který s Nav4All neprodloužil smlouvu o využívání mapových podkladů, přičemž Nav4All není schopen předělat svou navigační aplikaci pro mapy konkurence. Jelikož se jedná o tzv. off-board navigační aplikaci, která mapové podklady získává ze serveru, skutečně přestane aplikace fungovat v podstatě jeho vypnutím.

Nav4All není excelentní navigační aplikací, několik postřehů z praxe si můžete přečíst na blogu Naštvaného kritika na Mobilmanii. Přestože navigace nepatří mezi nejlepší, získala údajně náklonnost necelých 28 milionů uživatelů. Vzhledem k nulové ceně a široké podpoře napříč platformami bych číslu věřil. Samozřejmě s tím, že zahrnuje i mrtvé duše, které navigaci vyzkoušely pouze jednou, na tom ale nyní vůbec nezáleží. Nabízí se otázka, proč Navteq neprodloužil Nav4All smlouvu. Vzhledem k tomu, že Navteq vlastní ze sta procent Nokia, nabízí se v první řadě polemika, zda tímto krokem nechce vystrkat případnou konkurenci pro své nyní již nezpoplatněné Ovi Maps.

Důvod ale může být zcela prostší. Jak se dočteme přímo na stránkách Nav4All, bezplatnost navigace byla zaručena "nejméně do 1.1.2010". Pravděpodobně to tedy vypadá tak, že Nav4All chtěl pouze zavést nový obchodní model se zpoplatněním své navigace. S příchodem bezplatné navigace Nokie ale uznali, že jakkoli nízkými poplatky nemohou Nokii konkurovat a celý obchod jednoduše zabalili.

Pokud končí projekty, které byly již doposud zdarma, nabízí se otázka, jak ustojí tlak bezplatných Ovi Maps ti běžní, placení konkurenti. Zdá se, že podzim letos začne poněkud předčasně...

Diskuze (14) Další článek: Kde přesně malíř stál, když maloval

Témata článku: Nokia, Nokia, Apple iPhone 4GB, Údaj, Okamžité ukončení


Určitě si přečtěte

Googlu se nelíbí agresivní ukončování aplikací na pozadí, posvítí si na výrobce
Karel Kilián
GoogleMobilní aplikaceAndroid
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid