Navigace zachrání Zemi: učí řidiče jezdit ekonomicky

Zachování zelené planety Země se stává tématem nejen politickým, ale především ekonomickým. Na vlně „greeningu“ se začínají vézt dokonce i výrobci automobilových navigací. Nečekejte však krabičku vyrobenou z brambor, kterou po skončení morální životnosti schroustáte. Navigace budou vychovávat řidiče k ekonomické jízdě.

Španělský výrobce navigací Vexia uvede na britský trh dvojici navigátorů s výstižnými jmény Econav 435 a Econav 355. Oba modely nabídne s dvojicí mapových podkladů, pouze Anglií nebo kompletní Evropou. Levnější model disponuje na rozdíl od dražšího 3,5“ displejem a zde rozdíly končí. Co však tyto navigace činí zajímavými, je právě ekonomický režim.

Klepněte pro větší obrázek
Navigace Vexia Econav: vychovají zelené řidiče?

Ekonomický mód řidiče upozorňuje na zbytečně prudkou akceleraci, neekonomicky rychlou jízdu a především radí kdy a jaký rychlostní stupeň zařadit. Výrobce myslel i na rozdílnost jednotlivých vozů. Je zřejmé, že v silnějších dieselových vozech se řadí v nižších otáčkách, nežli u maloobjemových benzínů. Výrobce udává 15 až 30 procentní úsporu paliva, přičemž se opírá o studii 16 tisíc španělských uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek
Vyšší model nabídne širokoúhlý displej

Tyto navigace však trpí jedním poměrně značným nedostatkem: ekonomický mód není součástí automobilové navigace. Buď máte aktivovanou navigační aplikaci, nebo ekonomický režim. Vinou toho nezná ekonomický režim například třídu silnice, po které se řidič pohybuje.

Z tohoto pohledu má systém ekonomické jízdy lépe propracovaný Garmin. Již na začátku roku uvedl svůj systém EcoRoute integrovaný přímo do navigační aplikace. Příhodná ikonka lístku pak signalizuje, zda jsou vaše řidičské návyky pro naši planetu akceptovatelné, nebo byste je měli změnit. Budete-li na dálnici dodržovat rychlostní limity, nebo jich dokonce ani nevyužijete, lístek vás odmění zelenou barvou. Systém dokonce umožňuje jakýsi druh školení, kdy navigace sleduje vaše zvyklosti po delší dobu a upozorňuje, kde zbytečně plýtváte.

Klepněte pro větší obrázek
Za ekonomickou jízdu budete odměněni zeleným lístkem

I samotné vozy některých výrobců upozorňují řidiče, kdy je vhodné přeřadit pro co nejekonomičtější jízdu. Navigace mají všechny předpoklady pro takovou výchovu řidičů a zůstává pravdou, že ne každý si návyky ekonomické jízdy přinesl z autoškoly. Na stranu druhou se nabízí otázka, zda nejde jen o marketingový tah a líbivá myšlenka nepředejde praktičnosti.

Diskuze (11) Další článek: Vodafone v září zdražuje Apple iPhone 3GS

Témata článku: Rychlostní stupeň, Otáčka, Ekonom, Zach, Řidič, Navigatoru


Určitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze