Nemůžete v noci usnout? Možná za to může váš mobil

Trpíte nespavostí? Pokud ano a před tím než se uložíte ke spánku telefonujete přes mobil, tak právě v tom by mohl být zakopaný pes. Alespoň tak to vidí tým švédských vědců z Uppsalské univerzity. „Jestli máte problémy se spánkem, neměli byste před tím, než jdete spát telefonovat z mobilu,“ poznamenal profesor sociálního lékařství Bengt Arnetz. V telefonickém rozhovoru pro francouzskou tiskovou agenturu AFP dále řekl, že spolu s kolegy z michiganské univerzity zjistili, že záření mobilních telefonů způsobuje nespavost, bolesti hlavy a poruchy koncentrace.

Klepněte pro větší obrázek
Záření vydávené mobilem při hovoru má prý řadu negativních důsledků

Více než osmnáct měsíců tuto hypotézu vědci ověřovali pozorováním, kterého se účastnilo 35 mužů a 36 žen ve věku od 18 do 45 let. Některé testovací subjekty byly přerušovaně vystavovány záření o frekvenci 884 MHz, což je ekvivalent toho co při hovoru vyzařuje mobilní telefon. Tzv. placebo-efektem, tedy ozařováním jen naoko byly výsledky potvrzeny. „Ti co byli vystaveni záření si stěžovali na bolesti hlavy, trvalo jim déle, než usnuli a také nespali tak dobře,“ řekl Arnetz a dodal, že to do jaké míry má záření vliv na neklidný spánek se pokusí popsat v další fázi výzkumu.

Na výsledky této další fáze si velice rád počkám, je totiž skutečně zajímavé sledovat, jak různé vědecké studie mnohdy docházejí ke zcela protichůdným závěrům.

Diskuze (17) Další článek: Brando: 6× optický zoom i pro váš mobil

Témata článku: , Noc, Vaš, Michigan, MOBI, Mobil