Nokia: aby baterie nevybuchovaly

Nokia vydala tiskové prohlášení, ve kterém opět varuje před neoriginálními bateriemi. Uvedla také, že baterie, o jejímž výbuchu se psalo minulý týden, nebyla originální, jak ve své reportáži oznámila TV Nova. To ale bylo vidět na první pohled.

Nokia ke své zprávě přidala odpovědi na často kladené otázky k bateriím. Přestože se jako produkt oddělení PR musí brát trochu s rezervou, jsou to zajímavé informace.


Proč Nokia používá nálepky s hologramem na svých originálních bateriích?

Hlavním důvodem, proč Nokia používá nálepku s hologramem, je snaha poskytnout zákazníkům vodítko, podle něhož mohou určit, zda používají originální baterie Nokia. Podle této nálepky mohou zákazníci snadno zjistit resp. ověřit pravost baterie, kterou používají - to znamená, zda splňuje přísné požadavky na bezpečnost a kvalitu, a tedy zda nemůže poškodit jejich telefony.

Kdy budou mít všechny baterie Nokia na trhu hologram?

Všechny originální baterie Nokia vyráběné od září 2004 jsou opatřeny nálepkou s hologramem. Originální baterie Nokia bez nálepky s hologramem však budou na trhu ještě nějakou dobu.

Které originální baterie Nokia budou opatřeny nálepkou s hologramem?

Všechny nové originální baterie Nokia budou opatřeny nálepkami s hologramem, a to včetně baterií dodávaných v prodejních baleních s telefonem i samostatně prodávaných baterií.

Jak dlouho ještě bude Nokia prodávat baterie bez nálepky s hologramem?

Originální baterie Nokia bez nálepky s hologramem budou v prodeji až do vyprodání zásob baterií vyrobených do října 2004, kdy bylo zavedeno značení touto nálepkou. Vlastnosti originálních baterií bez nálepky s hologramem se však neliší od baterií s nálepkou.

Jak společnost Nokia řeší případy, kdy zákazník vrátí baterii bez nálepky s hologramem?

Nokia nemůže přijímat baterie bez nálepky s hologramem pouze kvůli tomu, že není opatřena novou nálepkou. Zákazníci mohou získat novou baterii pouze za podmínek stanovených zárukou. Zákazníci by měli nadále používat originální baterie Nokia, které si koupili před zavedením značení hologramem. Vlastnosti originálních baterií bez nálepky s hologramem se neliší od baterií opatřených touto nálepkou.

Jak může zákazník zjistit, že baterie bez nálepky s hologramem je originální baterie Nokia?

Nokia doporučuje zákazníkům, aby kupovali a používali výhradně originální baterie Nokia. Z toho důvodu je třeba dodržovat alespoň následující zásady: Používejte pouze originální baterie, které jsou součástí prodejního balení telefonu Nokia. Kupujte nové baterie výhradně u autorizovaného prodejce Nokia. Nekupujte baterie, které nejsou řádně zabalené, a ani baterie, které jsou příliš levné.

Může být nálepka s hologramem nalepena na baterie Nokia dodatečně?

Ne. Nálepky s hologramem jsou nalepeny na baterie ve výrobě a nemohou být sejmuty a nalepeny na jinou baterii a ani nejsou prodávány zvlášť. Z toho vyplývá, že nálepky s hologramem nemohou být nalepeny na baterie dodatečně.

Jak se ověření provádí?

Ověření pravosti se provádí v několika krocích - nejprve je třeba vizuálně zkontrolovat prvky holografického obrazu na nálepce a poté dvacetimístný číselný kód pod stíracím polem na nálepce. Kontrolními vizuálními prvky jsou symbol Nokia s přibližujícíma se rukama, logo originálních doplňků Nokia a určité uspořádání teček kolem loga originálních doplňků Nokia, přičemž každý z těchto prvků je vidět z určitého úhlu. Dvacetimístný kód, který se nachází pod stíracím polem, může být ověřen na adrese http://www.nokia.cz/support/battery.php. Postupujte podle uvedených pokynů.

Pokud si koupím originální baterii Nokia s nálepkou s hologramem, na níž je odstraněno stírací pole, mohu si přesto ověřit pravost čísla u společnosti Nokia?

Z bezpečnostních důvodů může být dvacetimístné číslo ověřeno pouze jednou. Nálepka s hologramem, na níž je odstraněno stírací pole, nepředstavuje záruku, že baterie je originální výrobek Nokia, a tedy doporučujeme zákazníkům, aby si takovou baterii NEKUPOVALI. Nové originální baterie Nokia s nálepkou s hologramem musí být prodávány POUZE s neporušeným stíracím polem.

Stírací pole na mojí baterii je setřené. Co mám dělat?

Pokud jste si koupili originální baterii Nokia s nálepkou jako nový výrobek nebo součást nového výrobku, měli byste ji vrátit v prodejně, v níž jste ji zakoupili (a žádat vrácení peněz).

Co mám dělat, pokud nelze ověřit kód, avšak vizuální prvky jsou v pořádku?

Jestliže si nejste jisti pravostí, odneste ji do autorizovaného servisu Nokia, kde posoudí, zda se jedná o originální baterii Nokia.

Co mám dělat, jestliže je kód správný, avšak chybějí kontrolní vizuální prvky?

Jestliže si nejste jisti pravostí, odneste ji do autorizovaného servisu Nokia, kde posoudí, zda se jedná o originální baterii Nokia.

Jakmile provedu jednotlivé kroky při ověřování pravosti, mohu si být jistý, že používám originální baterii Nokia?

I když s úspěchem provedete všechny čtyři kroky, přesto si nemůžete být zcela jisti, že se jedná o originální baterii. Máte-li důvod se domnívat, že vlastníte neoriginální baterii Nokia, měli byste ji přestat používat a odnést ji do autorizovaného servisu Nokia nebo prodejci a požádat ho o pomoc. Autorizovaný servis Nokia nebo prodejce ověří, zda se jedná o originální baterii. Jestliže tomu tak není, vraťte ji v prodejně, v níž jste si ji koupili.

Co mám udělat, jestliže se dozvím, že moje baterie není originální výrobek Nokia?

Pokud jste podle návodu pro ověření pravosti zjistili, že baterie s nálepkou s hologramem, kterou používáte, není originální baterie Nokia, měli byste ji přestat používat a odnést ji do autorizovaného servisu Nokia nebo prodejci a požádat ho o pomoc. Baterie, která není schválena výrobcem, může být nebezpečná, může negativně ovlivnit funkci telefonu a poškodit zařízení či doplňky. Používání takové baterie může představovat porušení schvalovacích podmínek nebo poskytované záruky.

Je možné používat baterii Nokia s nálepkou s hologramem bez ověření, zda se jedná o originální výrobek?

Ano, je to možné. Nokia však důrazně doporučuje zákazníkům, aby prověřili výše uvedeným způsobem, zda používají originální baterii.

Proč jsou originální baterie Nokia mnohem dražší než neoriginální?

Originální baterie Nokia jsou vyráběny podle nejpřísnějších norem pro zajištění bezpečnosti a jakosti. Nokia investuje velké částky do výzkumu a vývoje, aby mohla průběžně zajišťovat a zvyšovat jakost i bezpečnost svých výrobků. Neoriginální baterie zásadně nesplňují známé a mezinárodně uznávané normy pro jakost, a tedy jejich výroba je levnější a mohou být i prodávány za nižší ceny.

Jakým způsobem Nokia zajišťuje nejvyšší bezpečnost u originálních baterií Nokia?

Všechny originální baterie Nokia splňují nejpřísnější požadavky na používané materiály a izolanty. Ve výrobě je prováděna nepřetržitá výrobní kontrola, jakož i náročné zkoušky výrobků. Originální baterie Nokia jsou navíc vybaveny vestavěnými bezpečnostními funkcemi. Např. baterie Nokia BMC-3 a BML-3, tzn. niklmetalhydridové (NiMH) baterie, jsou vybaveny podobnou funkcí pro ochranu proti zkratu a mj. tepelnou pojistkou, bezpečnou konstrukcí článku (která zabraňuje vzniku vnitřních zkratů) a bezpečnostním odvětráváním článku. Vzhledem ke konstrukci a použitým materiálům jsou Lithium-Ion baterie (Li-Ion), jako např. Nokia BLC-2, vybaveny samostatným vestavěným bezpečnostním obvodem. Baterie Nokia jsou navíc testovány podle známých a mezinárodně uznávaných norem pro jakost, jakož i nejpřísnějších interních předpisů společnosti Nokia. Nokia rovněž investuje velké částky do výzkumu a vývoje, aby mohla průběžně zajišťovat a zvyšovat jakost a bezpečnost svých výrobků. Všechny baterie Nokia splňují veškeré známé mezinárodní normy jakosti: UL2054, UL1642, IEC 61960-1/2, IEC 60950, YD/T 998-1999 a GB/T 18287-2000 .

Zjistil jsem, že mám padělanou neboli "pirátskou" baterii. Mám to oznámit někomu ve společnosti Nokia?

Zákazníci, kteří mají podezření, že si koupili padělanou baterii Nokia, by měli podat oznámení na adrese brandprotection@nokia.com. Zákazníci by si měli kupovat baterie pouze u autorizovaných prodejců Nokia, kteří představují záruku, že zakoupené baterie nebudou padělané. Jestliže jsou prodávané baterie opatřené značkou Nokia, uložené v obalu chráněném proti porušení a zakoupené u autorizovaných prodejců, je velmi pravděpodobné, že se jedná o originální baterie Nokia.

Vymění společnost Nokia padělané baterie zakoupené u autorizovaného prodejce Nokia?

Bohužel, Nokia nemůže vyměnit padělané baterie za originální výrobek Nokia, avšak takovou baterii byste měli vrátit v prodejně, v níž jste si ji koupili.

Jaká opatření podniká společnost Nokia, aby zabránila pronikání neoriginálních baterií na trh?

Maloobchodníci hrají zásadní úlohu při zajišťování prodeje bezpečných a kvalitních baterií zákazníkům. Společnost Nokia nabízí těmto prodejcům pomoc prostřednictvím místních pracovníků při hledání spolehlivých dodavatelů originálních baterií Nokia. Nokia pokračuje ve svých snahách o prosazení přísných právních opatření, která zabrání pronikání padělaných baterií na trh. Nokia zavedla oblastní programy ochrany proti padělkům a úzce spolupracuje s úřady na celém světě v boji proti výrobcům a obchodníkům s padělanými bateriemi, které nezaručují kompatibilitu.

Diskuze (23) Další článek: Eurotel Tandem a T-Mobile Partner: ušetřete, kde se dá

Témata článku: Nokia, Baterie, Originální baterie, A/B, Stírací pole, Nový výrobek


Určitě si přečtěte