Nokia N95 a geocaching (+ další test přesnosti)

Z několika stran se ke mně dostala stejná otázka: bude možné s Nokií N95 provozovat geocaching? Proto jsem to zkusil. Připomínám, že N95 je první telefon Nokie s vestavěným GPS přijímačem. A také, že první testy jeho přesnosti nedopadly z hlediska turistické navigace zrovna nejlépe.

Vybral jsem si dvě nové tradicionální keše, každou na jiném konci Brna, a vyrazil. Aby to bylo zajímavější, opět jsem nechal zaznamenávat polohu, a to jak při cestě autem, tak při procházce ke keši a samotném hledání. Pro srovnání jsem trasu zaznamenával i jednoúčelovým navigačním přístrojem Garmin GPSmap 60CSx.

Příliš roztroušené programy

Nokia N95 hned v základu obsahuje aplikaci GPS data. Jejím spuštěním se aktivuje vestavěný GPS přijímač, zobrazuje polohu, rychlost, nadmořskou výšku, měří vzdálenost. K tomu ale ještě dokáže navigovat šipkou k zadanému cíli. Ten může být v podobě zeměpisných souřadnic, anebo z databáze orientačních bodů.


Volba cíle • bez GPS není navigace • čekám na signál • signál je tady • souřadnice a přesnost (rychlost se objeví jen za pohybu)

Orientační body je název dalšího samostatného programu v nabídce Nokie. Jeho cílem je ukládat body, ke kterým jsou přiřazeny zeměpisné souřadnice a další informace. Správa těchto bodů je pouze manuální, jinak než prostřednictvím telefonu je nelze upravovat, nedají se ani exportovat nebo hromadně nahrávat do Nokie. Nebo někdo ví, jak na to?

 
Možnosti vkládání bodů • název • souřadnice • přehled vložených bodů • nastavení ikony

Vytvořil jsem tedy body se souřadnicemi keší, které jsem hodlal navštívit. První problém: Nokia porozumí pouze souřadnicím ve tvaru stupňů a jejich desetinné části. Nelze použítvat stupně a minuty, na které jsou geocacheři zvyklí. Napřed proto byla nutná konverze. Použil jsem při tom program Garmin MapSource, ale existuje nespočet různých převodníků. Rád mám třeba stránku Jeep.com. Potom se vracím do aplikace GPS data a vybírám první keš.


Uložené body lze zobrazit na mapě

Drobná vsuvka: Nokia N95 má konečně dostatek operační paměti, takže lze mít současně spuštěno mnohem víc programů než u starších smartphonů. Vedle dvou zmíněných programů na pozadí stále běžel Sports Tracker, který zaznamenával trasu, a občas jsem spustil i mapově-navigační aplikaci Smart2Go.

Tečka rudne

Při navigaci je na displeji vidět kruhový kompas se světovými stranami, které rotují v mezikruží podle toho, kterým směrem jdete. Nenechte se zmást výraznou šipkou. Ta je totiž jen statická a naznačuje asi, že pro správnou orientaci máte mobil držet šipkou dopředu. Cíl vyznačuje celkem nenápadná červená tečka v mezikruží – tímto směrem máte jít.


V terénu jsem rychle přepnul grafický styl na praktičtější světlý; tmavý není za soumraku příliš vidět

Když se přiblížíte k cíli na pár set metrů, doposud bílá plocha kolem tečky začne červenat. Nikde jsem se nedočetl, co má toto chování znázorňovat. Napřed jsem zvažoval, že by mohlo jít o indikaci přesnosti, ale protože se červený stín začne objevovat až blízko cílového místa, jde s největší pravděpodobností právě o oznámení, že jste už blízko. V cíli potom vnitřní kruh zezelená a Nokia oznámí, že jste na místě. Podotýkám, že určení cílového místa bylo v obou případech velmi přesné. shodné s daty Garminu.

  
Po přiblížení část mezikruží začne červenat • zelená, jsem v cíli

Není to ale tak jednoduché, protože tečka nesměřuje vždy k cíli. Několikrát se mi stalo, že několik desítek metrů zůstávala na pozici, která byla jednoznačně chybná; kdy ukazovala třeba na úplně opačnou stranu, než byla skutečně keš. Uložení pokladu jsem nakonec hledal spíš podle ubíhajících metrů než podle zmatené tečky. Stejně se Nokia chovala u první i druhé keše, a to byl pro mě jednoznačný důvod, proč N95 pro geocaching a podobnou přesnou navigaci nedoporučit.

Jinde to šlo

Zjištěný problém jsem po návratu probral s kolegou, který také zkusil geocaching s Nokií N95. Jeho závěry nebyly tak kategorické:

Je pravda, že když jsme se na cestě otočili asi o 160 stupňů zpět, tak červená tečka chvíli (asi 30 metrů), ukazovala špatný směr, přestože metry se odpočítávaly správně. Pak se ale vrátila a ukazovala dobře a na místo nás dovedla.

Když se navíc podívám na zaznamenanou trasu, tak GPS v Nokii i během těchto problémů celkem přesně určovala polohu. Příčina je tak zřejmě jen v interní navigační aplikaci. Pokud se objeví jiný program pro Symbian S60, který dokáže brát data z vestavěné GPS a šipkou ukazovat směrem k cíli, mohla by být čest Nokie zachráněna. Já jsem ale své dvě keše našel spíš podle toho, že jsem z mapy věděl, kde zhruba budou – a taky díky kontrolnímu Garminu, co mi visel na krku. Za současného stavu bych proto tento smartphone pro aktivnější geocachery nedoporučil.

Zábava pro Google Earth

Když už jsem zaznamenával data, nenechám si je pro sebe. Tentokrát jsou jen v Google Earth, nevytvářel jsem mapu pro Google Maps. Nejzajímavější je asi srovnání trasy v Nokii s referenčním Garminem. Klepnutím na odkaz stáhněte soubor KMZ a otevřete ho v Google Earth; program se možná rovnou spustí. Uvidíte červenou trasu Nokie a modrou linku Garminu, každou stopu lze vypnout, přebarvit, upravit tloušťku čáry... Jak jste už zvyklí z minulých podobných testů, opět jsem zvýraznil a popsal místa, která si zaslouží komentář – většinou úseky, kde se Nokii ani trochu nedařilo.


Nokia měla několik výpadků. Objevil jsem je díky varování na stránce tachometru

Podívejte se také na několik ukázek v Google Earth, které vygeneroval přímo program Sports Tracker v telefonu:

V příštích dnech s Nokií vyrazím na opravdovou autonavigaci. Použiji při tom vestavěný program Smart2Go s aktivní licencí, která dovoluje navigaci křižovatku po křižovatce.


 
Výstupy Sports Trackeru po ukončení cesty

Diskuze (14) Další článek: T-Mobile upozorňuje na odstávku služby Můj T-Mobile

Témata článku: Nokia, , Nokia N95, Nokia N95 8GB, Přesnost, GEO, Podobný test, Stejná otázka, Pře, Test, Vestavěný program