Nokia odložila vývoj palivových článků

Mobily mají stále nové funkce, lepší displeje, objevují se rychlejší datové technologie, kvalitnější zvuk, megapixelové fotoaparáty. Jedna oblast přitom zůstává stále v pravěku dvacátého století: napájení a baterie. Lithium-ionové akumulátory dnes sice už najdeme i v nejlevnějších modelech a prosazují se lithium-polymerové baterie, výdrž telefonů ale stále spíš klesá než roste.

V tomto světle působí včerejší zpráva agentury Associated Press docela smutně. Nokia se rozhodla o několik let odložit vývoj mobilních telefonů „poháněných“ palivovými články. Už loni to přitom vypadalo nadějně. Výzkumné oddělení Nokie mezi zaměstnanci testovalo bluetoothovou handsfree s palivovým článkem. Místo dobíjení připojením k zásuvce stačilo do nádržky kápnout trochu methanolu. Odhadovalo se, že do komerčního nasazení zbývají méně než dva roky.

Klepněte pro větší obrázek
Sluchátko na „čerpací stanici“

Nokia bohužel došla k závěru, že technologie palivových článků zatím ještě nedospěla do stavu, kdy by se s ní dalo počítat jako s reálnou náhradou současných baterií. Výrobce si od tohoto směru vývoje sice hodně slibuje, zatím je ale ještě brzo.

Diskuze (12) Další článek: Zeptejte se, co vás zajímá k novým Sony Ericssonům

Témata článku: Nokia, Výzkumné oddělení, Palivo, Vývoj, Associated Press


Určitě si přečtěte