Nokia přidá do všech smartphonů navigaci

Nokia loni v létě koupila firmu Gate5, která se zabývá navigačními systémy. Čekalo se, jak finský výrobce tuto akvizici zúročí, a dočkali jsme se tento týden na veletrhu spotřební elektroniky CES 2007. I když Nokia zatím nepředstavila žádné konkrétní řešení, prozradila, jaké jsou její záměry v oboru satelitní navigace.

Záměry jsou vskutku ušlechtilé. Nokia totiž chce do všech svých smartphonů přidat aplikaci Smart2Go. Její funkce budou různé podle toho, jestli je uživatel bude chtít využívat zdarma, nebo jestli bude svolný platit. Zadarmo bude k dispozici digitální mapa s možností vyhledávání, se zobrazením aktuální pozice a optimalizací trasy. Platit bude nutné až za samotnou navigaci od křižovatky ke křižovatce.

Přestože bychom mohli Nokii podezřívat, že hraje na stejném písečku jako mobilní operátoři, mapy se u Smart2Go nebudou stahovat online přes GPRS. Uživatel si je jednou stáhne do počítače a z něj nainstaluje od mobilu. Nokia má údajně pokryto sto zemí, ve kterých je přes třináct milionů zájmových bodů.

Navigační program Smart2Go mimochodem není žádná novinka. Jde o celkem známý výrobek Gate5, který u nás využívá třeba levný navigátor Aytobe. Mapy dodává Tele Atlas, takže by i navigace Nokie mohla být použitelná v České republice.

Zatím není jasné, kdy začne Nokia vybavovat své smartphony vlastní navigační aplikací. Bylo by ale užitečné, kdyby tuto užitečnou pomůcku dostala do vínku už Nokia N95 s GPS přijímačem, která se začne prodávat v květnu.

Zdroj: PC World

Diskuze (3) Další článek: Symbian S60: pro školáka i profesionála

Témata článku: Nokia, Nokia, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Digitální mapa


Určitě si přečtěte

T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz