Nokia prodala milion Lumií, přesto prohloubila ztrátu

Ani ve čtvrtém čtvrtletí 2011 se nepodařilo Nokii vystavit účet podnikání s celkovým kladným číslem. Provozní ztráta finského výrobce za poslední tři měsíce loňského roku činí závratných 954 milionů eur. Vybalancovat náklady na restrukturalizaci, které nadále probíhají uvnitř obrovské společnosti, nepomohlo ani zahájení prodeje smartphonů s Windows Phone. Tržby v divizi mobilních a chytrých telefonů však proti třetímu čtvrtletí mírně rostly. Vyplývá to z výsledků hospodaření, které dnes Nokia uveřejnila.

Celkové prodeje mobilních telefonů se vyšplhaly na 113,5 milionu kusů, z toho 19,6 milionu tvořily smartphony. Chytrých telefonů se prodalo o 17 % více než ve třetím čtvrtletí, meziročně jde však o 31% pokles. Zhruba milion prodaných smartphonů byly nové Lumie s Windows Phone. Průměrná prodejní cena za jeden telefon klesla meziročně zhruba o čtvrtinu na 53 eur. Jeden smartphone prodala Nokia průměrně za 140 eur.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tržby a zisk Nokie v letech 2005 a 2012

Za všechny divize vykázala Nokia tržby ve výši 10 mld. eur, což je o 21 % méně než ve stejném období roku 2010. Nejvíce ztrátová byla divize Location & Commerce, která po restrukturalizaci zahrnuje NAVTEQ (mapové podklady), lokační služby a také spolupráci na rozvoji platforem a aplikací. V hospodaření za celý rok 2011 končí celá Nokia ve ztrátě 1,07 mld. eur. To je stále lepší výsledek, než očekávali analytici, akcie Nokie po zveřejnění výsledků rostly kolem osmi procent. Proti maximu z loňského roku je ale jejich kurz pořád zhruba poloviční.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tržby Nokie v minulých dvou letech: všechny mobilní telefony • pouze smartphony
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Počet všech prodaných telefonů a smartphonů Nokia v minulých dvou letech
Diskuze (89) Další článek: Nokie Lumia dorazily do ČR. Oficiálně i fyzicky

Témata článku: Nokia, , Mil, Provozní ztráta, Pro +, Pře