Nová šéfka HP: Stále nevíme, co s webOS

Operační systém webOS je černá díra, která polyká peníze a působí samé starosti. Nové vedení stále neví, co s ním. Jaká je situaci a jak by všechno mohlo dopadnout?

Přes dvě miliardy dolarů za dotaci tabletu TouchPad a kompenzaci nenaplněných kontraktů s dodavateli, 1,2 miliardy za akvizici Palmu, dalších 1,56 miliardy za výdaje spojené s reklamou a dalšími aktivitami a pokles zisku o 91 procent za poslední čtvrtletí. To je finanční bilance společnosti HP spojená s koupí, vývojem, provozem a prodejem mobilního operačního systému webOS. Zprvu nadějná platforma teď ve firmě zahnívá jako nepříjemný vřed a nedávno nastoupivší nová šéfka Meg Whitmanová musí rychle vyřešit, co s touto černou dírou bude dál.

O osudu webOS mělo být rozhodnuto už při oznamování posledních finančních výsledků. Ani po devíti měsících ve funkci však Whitmanová nestihla dopodrobna zanalyzovat situaci tak, aby mohla učinit konečné rozhodnutí. Chvilku po svém nástupu do funkce však řekla, že tento systém bude součástí cloudové strategie HP a že se na něm stále pracuje.

Už za dva týdny má být jasno

Jak by měl webOS do cloudové strategie HP zapadnout, není nikomu moc jasné. Cloudová strategie HP vypadá spíše tak, že firma dodává veškeré nutné komponenty pro stavbu datových center, ve kterých pak (ať veřejné, nebo privátní) cloudy běží. Tuto strategii firma umocnila oznámením tento týden, když spustila program služeb HP Cloud Solutions. A webOS tam nefiguruje nikde.

Klepněte pro větší obrázek
„Jako jediný výkonný šéf HP v historii jsem nejdříve byla zákazníkem firmy,“ řekla Whitmanová při svém proslovu na vídeňské konferenci HP Discover 2011. „Po devíti týdnech ve firmě jsem mluvila se 70 zákazníky a ujistila se, že máme skvělé portfolio.“ Zda do něj bude patřit i webOS, prozatím není jasné.

Nicméně to vypadá, že by veřejnost (a firma samotná) měla mít jasno v několika následujících dnech. „Naše rozhodnutí bychom měli oznámit v následujících dvou týdnech,“ řekla Whitmanová v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro v souvislosti s plány ohledně webOS. Zároveň dodala, že to není jednoduché rozhodnutí, protože na mobilním systému pracuje tým 600 lidí, kteří neví, co s nimi bude.

Chci dostat drama okolo HP z titulků a dostat tam naše skvělé technologie,“ uvedla nová šéfka tento týden při svém vystoupení ve Vídni, kde firma oznámila, jak naloží s koupenou firmou Autonomy (social intelligence) a představila zmiňované Cloud Solutions. Ve vystoupení zároveň upřesnila strategii firmy. Jádrem všeho má být infrastruktura (servery, sítě, storage atp.), na kterou se nabaluje software, doprovodné služby a kompletní řešení.

Tato strategie jasně ukazuje, že software sice bude v HP hrát stále větší roli, na což jednoznačně poukazuje oznámení o social intelligence, ale prioritou zůstávají především hardwarové prvky. „Nejme tu od toho, abychom HP transformovali na softwarovou společnost,“ řekla Whitmanová ve Vídni a potvrdila tak svá dřívější slova. To by ostatně mohlo nahrávat spekulacím o tom, co se nakonec stane s webOS.

Směšný trh s tablety

O tom, že to se systémem od Palmu nedopadne nejlépe, svědčí i to, že HP na příští rok oznámilo tablety s Windows 8. Podle informací, které jsem získal od lidí z firmy přímo ve Vídni, Microsoft jako veliký partner Hewlett-Packard dost tlačil na pilu, aby se od něj firma v této oblasti netrhla. Redmond má navíc sílu široké vývojářské základny a značky Windows, což webOS příliš neměl.

Klepněte pro větší obrázek
„Musíme více investovat do e-commerce a budeme pokračovat v interním vývoji a výzkumu, ve kterém bylo HP vždy silné,“ popsala Whitmanová strategii firmy.

WebOS by nicméně mohl zůstat v laboratořích HP Labs jako jeden z mnoha R&D projektů, který by se v budoucnu mohl hodit. „V našich výzkumech chceme spojit fotoniku, úsporné čipy, paměťové technologie, ekologická balení a k tomu přizpůsobený software do jednoho celku,“ řekl pro Živě.cz ve vídeňském hotelu Intercontinental šéf inovací HP Ian Brooks. Poukázal tak nejenom na využití mobilních čipů, ale také úsporných softwarových systémů, do kterých by webOS mohl zapadnout.

Zatracovaný systém by pro HP mohl znamenat také možnou pojistku do budoucna. Jak říkají odhady analytické společnosti Canalys, HP by v příštím roce mohlo přijít o post jedničky v prodeji osobních počítačů v případě, že se mezi tyto stroje budou počítat i tablety. Jeho pozici by převzal Apple. Pokud by na takové počty došlo, Whitmanová je přesvědčená, že v roce 2013 HP tuto situaci zvládne a opět se vrátí na první příčku. Zda to bude díky tabletům s Windows 8, nebo webOS, není jisté.

HP TouchPad je v současnosti díky dotované ceně 99 dolarů druhý nejprodávanější tablet na světě. „To jen poukazuje na to, jak je celý ten trh s tablety směšný a ovládaný Applem,“ řekl mi tento týden můj zdroj z HP. „Nesmíme tolik panikařit a řídit se tím, co uvidíme u pár lidí ve Starbucks,“ dodal a poukázal tak na jádro byznysu HP, které je od tabletů a podobných moderních výstřelků hodně vzdálené. A mimochodem, ve Vídni byl k vidění také podnikový tablet HP Slate 2 běžící na Windows, podnikový nástupce „failu“ z předposledního CESu. Smutná podívaná.

Další články k tématu HP:

Diskuze (9) Další článek: Meizu M9 v ČR: Android a displej jemný jako iPhone

Témata článku: HP, , HP Touchpad, HP Touchpad 32GB Wi-Fi, Starbucks, Systém webos, Konečné rozhodnutí, Vídeň, Nová šéfka, Web, Výkonný šéf, Šéf, Šéfka, Nov, Panika,