Nový Symbian 9.5: další stupeň evoluce

Nejpoužívanější operační systém mezi mobilními telefony se dočkal další vývojové verze. Nese označení 9.5 a nepřináší samozřejmě žádné revoluční změny. Ledacos však bude vylepšeno.

Nová verze 9.5 bude zpětně kompatibilní se všemi nižšími vývojovými verzemi Symbianu 9. Hlavní novinky jsou tyto:

  • Vyšší výkon při nižších nárocích na hardware – nový systém bude lépe optimalizovaný a umožní bezproblémových chod i na hardwarově méně výkonných telefonech. Nové telefony proto budou moci vycházet ze stávajícího hardwarového základu a přesto budou rychlejší, zvládat lépe multitasking apod.
  • Vylepšené funkce fotoaparátu – prostředí fotoaparátu má 35 nových vylepšení. Například vícebodový autofocus nebo podporu čidla náklonu telefonu, které přizpůsobí správnou orientaci fotografie.
  • Přímá podpora příjmu digitální televize DVB-H.
  • Rychlejší přenos dat mezi počítačem a telefonem.
  • Automatické přizpůsobení datových přenosů – automatické přepínání mezi Wi-Fi a mobilní sítí bez nutnosti zásahu uživatele (tohle Sony Ericsson P990i se Symbianem 9.1 UIQ 3.0 dávno umí – zjevně ale díky platformě UIQ a nově bude tato funkcionalita zabudována rovnou v jádru systému). Navíc nedojde ani k přerušení datových přenosů v průběhu přechodu mezi Wi-Fi a mobilní sítí.
  • Podpora nových jazyků – Symbianové telefony se dostávají na stále nové trhy. Výrobce chce zabezpečit, aby každý uživatel mohl svůj telefon ovládat v rodném jazyce.
  • Rychlejší distribuce nového systému – to už samozřejmě nesouvisí s funkcionalitou nové verze systému. Firma se ale zavázala k tomu, že se nový systém objeví v telefonech daleko dříve než jak tomu bývalo u minulých vývojových verzí.
Diskuze (34) Další článek: Sagem bude vyvíjet levné mobily pro Sony Ericsson

Témata článku: Nokia, Smartphony, Symbian, Software pro mobily, Sony Ericsson P990i, Evoluce, Stupeň, Nov