Nový TomTom One XL: velký displej a RDS-TMC

TomTom dnes oficiálně představil nový model ze své nižší řady přenosných navigačních přístrojů: One XL. Není to zase tak úplná novinka, protože první informace o tomto navigátoru se do světa dostaly už před měsícem. Tenkrát se ale předpokládalo, že TomTom XL představí na veletrhu CeBIT, a od té doby se na tento přístroj úplně zapomnělo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

TomTom One XL navazuje na základní model One. Má viditelně širší displej s úhlopříčkou 4,3 palce a rozlišením 480 × 272 pixelů. V této třídě jde tak o první přenosný navigační systém se širokoúhlým displejem (na druhou stranu ale nelze zapomenout, že za nižší cenu už dnes lze sehnat vybavený model Go 510). Novinkou u této řady je také podpora RDS-TMC, přijímač ale bude k dokoupení pouze samostatně, TomTom ho nepřidá do základního balení.

Klepněte pro větší obrázek 

Nový přístroj se začne prodávat v květnu ve dvou verzích. Verze Europe má doporučenou cenu 399 eur (11 tisíc korun) a v její vnitřní paměti 1 GB jsou uloženy dostupné mapy Evropy. TomTom zatím nemá na webu přesnější specifikace této verze, dá se ale předpokládat, že dodavatelem map bude i v tomto případě Navteq. Otázkou zůstává, jak bude pokryta Česká republika.

Oživeno: TomTom doplnil svůj web a je vidět, že dodavatelem map pro evropskou i regionální verzi modelu One XL bude Tele Atlas. Na druhou stranu je ale na této stránce stejná mapka bez České republiky jako u TomTomu One, který používá mapy Navtequ. Je špatný obrázek, nebo název firmy dodávající mapy?

Druhá verze TomTom One XL Regional nebude stát o mnoho méně: 349 eur (pod 10 tisíc korun). Mapy od TeleAtlasu budou uloženy na paměťové kartě a pokrývat vybrané regiony. Jejich přehled je na webu TomTomu, a i když Česká republika zde chybí, příliš bych se tím neznepokojoval. Úplně stejné to bylo loni na podzim při uvedení modelu One Regional a do začátku prodeje se všechno spravilo.

TomTom One XL podporuje Bluetooth a dá se propojit s podporovanými mobilními telefony. Ve srovnání s nejvyšším TomTomem Go 910 mu tak chybí vlastně jen podpora převodu psaného textu do hlasových povelů (nepřečte název ulice), má menší paměť a pasivní držák. Z pohledu samotné navigace ale půjde o srovnatelné zařízení.


Tip: Stáhněte si zdarma Elišku, nový ženský hlas pro navigace TomTom
Diskuze (7) Další článek: Vodafone: hra o výlet na finálový zápas Ligy mistrů UEFA

Témata článku: RDS, První přenos, Velký, Displej, ? Displej, Velký displej, Nov, Tom