Nový virus se rozesílá přes MMS

Antivirová společnost SimWorks oznámila, že se objevil vůbec první mobilní červ, který je schopen sám sebe šířit pomocí multimediálních zpráv MMS. CommWarrior.a, jak jej společnost pojmenovala, se tedy může dostat na jakýkoliv telefon na světě podporující službu MMS. Infikována však budou pouze zařízení založená na operačním systému Symbian OS 6.1 a vyšším na platformě Series 60. Virová hrozba není aktuální ani pro uživatele platformy Symbian UIQ.

Multimediální zprávy mohou kromě běžného obsahu přenášet aplikace. Právě tohoto červ CommWarrior.a využívá. Po nakažení telefonu v pravidelných časových intervalech prohledává jeho telefonní seznam a na náhodně vybíraná jména odesílá MMS. Tím se šíří.

Kromě toho, že můžete nakazit ostatní uživatele, může vás ještě tato „legrace“ přijít docela draho. Jedna MMS totiž stojí v průměru deset korun a pokud telefonní seznam obsahuje stovky položek, jde už o docela velké peníze. Po instalaci se virus navíc pokusí najít všechna zařízení vybavená technologií Bluetooth v okolí a rozeslat se na ně.

Ač zatím nehrozí jiné nebezpečí než jen rozesílání MMS na pozadí, je třeba mít se před podobnými hrozbami na pozoru. A zde, jako tradičně, přichází závěrečná rada. Chcete-li se vyhnout hrozbě napadení telefonu tímto virem, vypínejte si na telefonu Bluetooth spojení v době, kdy není potřeba, nebo se alespoň přepínejte do neviditelného módu. A hlavně, neinstalujte aplikace, které nejsou ověřené a nevíte, co jsou zač. V případě infikace je řešením aplikace Anti-Virus, jejíž nejnovější virová báze již ochranu před CommWarrior.a obsahuje.

Oživeno: Virus je už v databázi F-Secure

Diskuze (71) Další článek: Je tohle nová Motorola Razr?

Témata článku: Virus, Vir, Pře, Infikace, Telefon bluetooth, Nov, MMS


Určitě si přečtěte