NYT: Inženýři Applu spíš podají výpověď, než aby pomohli FBI

Probíhající spor společnosti Apple a americké FBI o dekódování telefonu iPhone útočníků ze San Bernardina dostává další zajímavý „punkový“ aspekt. Podle listu The New York Times prý hrozí, že i kdyby Apple prohrál veškerou možnou legální „kličkovanou“ s americkými úřady a následně musel svým inženýrům nařídit práci na odemčení přístroje, respektive vývoj operačního systému, který by takovou praktiku umožňoval, zaměstnanci prý radši podají výpověď, než aby poslechli.

Podle NYT by prý šlo o jasný důkaz existence a přežívání „rebelantské“ filozofie, kterou v gigantovi z Cupertina vypěstovali zakladatelé firmy Steve Jobs a Steve Wozniak.

„Zaměstnanci Applu již nyní diskutují o tom, co udělají, pokud jim firma nakáže spolupráci s FBI. Někteří mluví o vycouvání z práce na enkrypci softwaru, někteří by však mohli s velmi dobře placenou prací pro Apple dokonce seknout,“ píše NYT s odkazem na své interní zdroje ve firmě. Experti na bezpečnostní kódování by se totiž rozhodně nemuseli bát, že by dlouho hledali novou práci.

Ostatní firmy by naopak po takových zaměstnancích mohly doslova „skočit“, ať už kvůli jejich extrémní kvalifikaci, ale také jako vyjádření morální podpory Applu a sdílení jeho skepse co se vládních plánů týče.

Apple vs. FBI

Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby pomohla Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) odblokovat data v telefonu jednoho z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu. Obecně ale jde o vleklý spor mezi technologickými společnostmi a orgány činnými v trestním řízení ohledně toho, kam až mohou sahat hranice šifrování. Apple požadavek soudu odmítl, podle ředitele firmy Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnost zákazníků.

Úřady se snaží dostat se do přístroje iPhone 5C, který vlastnil Syed Farook. Ten je jedním z dvojice radikálů, kteří v San Bernardinu postříleli 14 lidí. Soudkyně losangeleského soudu Sheri Pymová uvedla, že Apple musí poskytnout přiměřenou technickou podporu vyšetřovatelům, kteří se snaží získat z telefonu data.

Apple, který přístroje iPhone vyrábí, by měl na příkaz soudu mimo jiné v telefonu zablokovat funkci automatického mazání. Ta se aktivuje po deseti neúspěšných pokusech o zadání přístupového kódu. Firma by tak měla vyšetřovatelům pomoci s vkládáním možných vstupních kódů elektronicky. Má se za to, že Farook používal čtyřciferný kód, což znamená, že existuje 10 tisíc možných kombinací.

Diskuze (10) Další článek: iOS 9.3: Noční režim, multi-user mód a spousta novinek

Témata článku: Apple, , , , , , , Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5c, Apple iPhone 5c 16GB, Apple iPhone 5c 32GB, San Bernardin, Jasný důkaz, Bernard, Skepse, Neúspěšný pokus, PODA, Interní zdroj, Inženýr, F +, APP, Bezpečnostní kód