Offroad Navigator: užitečný doplněk pro TomTom (česky)

Jsem zpět s další z neoficiálních úprav, se kterými lze z navigačních systému TomTom vytáhnout víc, než výrobce původně zamýšlel. Doplněk Offroad Navigator, který je k dispozici zdarma, dokáže navádět přímo za nosem. Ignoruje silnice, nezajímá ho routování, zato šipkou neustále ukazuje přímo k cíli a přidává k tomu řadu dalších údajů.

Máme pro vás češtinu

Offroad Navigator je určen pro použití v přenosných navigacích TomTom řady Go, One nebo Rider. U softwarových navigací raději nezkoušejte štěstí. Stáhněte si instalační soubor ze stránky výrobce a jeho obsah rozbalte v počítači do složky, kde program TomTom Home očekává tzv. Přídavný obsah. Správnou cestu najdete v programu TomTom Home: Soubor, Předvolby, záložka Pokročilé a potom políčko uprostřed. Případně zde můžete změnit cestu.

V TomTomu Home poté z levého sloupce vyberte položku Instalovat do TomTom. Ve středním panelu se objeví naše nová aplikace, řádek zaškrněte a program se hned nainstaluje do přístroje.


Nová ikona Offroad Navigatoru v nabídce TomTomu

Jestli se v Offroad Navigatoru nechcete prokousávat angličtinou, němčinou nebo jinými cizími jazyky, připravil jsem pro něj soubor s českou lokalizací. Stáhněte si ho z Navigovat.cz, rozbalte a soubor cestina.lng nahrajte do paměti TomTomu do složky /offroad k dalším jazykům. Češtinu potom vyberete v nastavení.

Ostuda a žádost o pomoc

Offroad Navigator ukazuje přímý směr k cíli, který mu zadáte třemi možnými způsoby. Můžete přímo vložit souřadnice. Formát stupňů a desetinné části se ale moc nepoužívá a program jiný formát nezvládá. V takovém případě ale přijde vhod navigace na položky ze složky Oblíbené. Ve standardní nabídce TomTomu najdete pomocí souřadnic místo, které vás zajímá, uložíte ho do Oblíbených a z Offroad Navigatoru následně tuto položku otevřete.

 
Zadávání zeměpisných souřadnic: jen stupně a jejich části

Poslední možností je navigace po itineráři – tedy po řetězci předem připravených bodů. Jakmile se dostanete na dohled lomovému bodu, Offroad Navigator se pustí k dalšímu bodu v pořadí.

 
Výběr z oblíbených položek • volba uloženého itineráře

Co je ale dobré pro navigaci po itineráři, nehodí se už při navádění na konkrétní souřadnici nebo oblíbenou položku. Zdálo se mi, že Offroad Navigator bude výborný nástroj, se kterým bude možné použít autonavigace TomTom při geocachingu. S TomTomem Go 510 jsem proto vyrazil na lov, abych zjistil, že jakmile se Offroad Navigator dostane zhruba na sto metrů od zadaného cíle, bere svoji práci jako skončenou a navigaci ukončí. Aplikaci tedy nebylo využít k dohledání skrýše s ukrytým pokladem.Postup, jak dostat souřadnice ve tvaru stupňů a minut do oblíbené položky: mapa, zadání Šířka Délka,
vložení souřadnic, zobrazení souřadnic na mapě, jejich uložení ikonou Přidat jako oblíbené

TomTom Go, se kterým jsem program testoval, jsem už vrátil. Při dokončování tohoto článku jsem si ale všiml jedné položky v nastavení, která mi dřív unikla. Nebude asi náhoda, že hodnota 100 u parametru Vzdálenost cíle přesně odpovídá vzdálenosti, kdy Offroad Navigator při testu přestal navigovat. Mrzí mě, že jsem neověřil, co udělá změna tohoto parametru. K dalšímu TomTomu se ale teď nedostanu a článek jsem už nechtěl zdržovat. Pokud by někdo mohl ověřit, jestli nastavení menších hodnot nebo dokonce nuly pomůže k lepšímu chování při navigaci, nechť prosím napíše do diskuze.


Nastavení programu

V paměti se neztratí

Ovládání Offroad Navigatoru je velmi jednoduché, zejména po nainstalování češtiny. Kromě tří možností navigace zbývá už jen tlačítko Nastavení, kde lze zvolit parametry.

 
Hlavní displej, když se nenaviguje: denní a noční režim

Při jízdě se na displeji, který může být v denním nebo nočním módu, ukazuje kompas s šipkou, která neustále směřuje k zadanému cíli. Kolem jsou nejrůznější údaje: souřadnice cíle a aktuální pozice, současný kurs a azimut cíle, rychlost, nadmořská výška, symbol stoupání nebo klesání v posledních pěti sekundách, vzdálenost k cíli.

 
Během navigace na souřadnice nebo oblíbenou položku: ve dne a v noci

Při použití itineráře lze tlačítky kdykoli přecházet mezi jednotlivými body v seznamu. Podle aktuálního bodu se hned upraví všechny údaje na displeji. Offroad Navigator lze klepnutím do levého horního rohu minimalizovat. Zatímco běží na pozadí, můžete sledovat běžné obrazovky navigace.


Navigace po itineráři: ve spodní části se objeví tlačítka pro přecházení mezi body

Offroad Navigator asi není zásadní aplikace, která by změnila způsob používání navigačních systémů TomTom. Je ale k dispozici zdarma a navigace přímou čarou se někdy může hodit.


Tip: přečtěte si další články o neoficiálních úpravách a vylepšení navigátorů TomTom:

Stáhněte si zdarma Elišku, nový ženský hlas pro navigace TomTom

Diskuze (15) Další článek: iPhone konečně představen, ale Applu zisky nepřinese

Témata článku: , Tom, Užitečný doplněk, Nová ikona, Pro +, Kurs, Český