Olympus začíná vyrábět objektivy pro fotomobily

Olympus oznámil, že na podzim začne vyrábět objektivy pro mobilní telefony vybavené fotoaparátem. Prototyp, který Olympus v současnosti prezentuje, má tloušťku pouze 8,5 mm a jde o nejtenčí součástku tohoto druhu, která kdy byla vyvinuta. Objektivy budou určeny pro snímací čipy s rozlišením přes dva megapixely a jestli jste četli předvčerejší bleskovku, už víte, že v Koreji se na letošní rok chystají až třímegapixelové fotomobily.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání velikosti s japonskou mincí není zcela ideální,
ale nic lepšího bohužel není k dispozici

U klasických objektivů se světlo procházející objektivem nijak neláme, různými čočkami prochází až na snímač. U digitálního fotoaparátu však není pro takovou soustavu čoček místo, Olympus proto použije objektiv, v němž se světlo několikrát zlomí. Je to názorně vidět na následujících schématu.

Klepněte pro větší obrázek
Světlo se při průchodu objektivem několikrát zlomí

Do roka a do dne

I když jsem zatím pro mnoho čtenářů za blázna, jsem přesvědčen, že nejnižší třída digitálních fotoaparátů bude mít ve fotomobilech brzy konkurenci. Tato zpráva Olympusu, jedné z vedoucích firem světové digitální fotografie, mě v tomto názoru ještě utvrzuje.

Uživatelé nejlevnějších fotoaparátů nevyžadují maximální kvalitu, minimální zkreslení, nepostřehnutelnou chromatickou aberaci a další parametry, kterými mezi sebou šermují pokročilí fotografové. Místo toho fotí zásadně s automatickým nastavením, nejde jim o dokonalou kompozici, při fotografování nočních Hradčan jsou schopni použít blesk. Pro tyto uživatele, kterých je samozřejmě mnohem víc než poučených fotografů, může být fotomobil ideální nástroj. Stačí, když bude mít dostatečné rozlišení a snímky bude možné vytisknout.


Zdroj: tisková zpráva Olympusu
Diskuze (17) Další článek: T-Mobile: neomezený přístup na internet prodloužen

Témata článku: Fotomobily, Foto, Nejnižší třída, Objekt, Minimální zkreslení, Objektiv, Olymp


Určitě si přečtěte