Opera Mini vs. Opera vs. prohlížeč Nokia: rychlost a přenesená data

Společnost Opera Software včera vydala novou verzi svého javového prohlížeče Opera Mini určeného pro mobilní telefon (podrobný článek najdete zde). Zajímalo mě, jak si tato novinka povede při srovnání se symbianovou Operou Mobile a s novým prohlížečem Nokie.

Se všemi třemi programy jsem otvíral stejné stránky, měřil čas a přenesená data. Test proběhl na Nokii N70 a N80, připojoval jsem se přes UMTS Eurotelu. Opera Mini někdy stránku rozdělí na více částí – měřil jsem vždy všechny.

Test bez obrázků

Ve všech třech prohlížečích jsem vypnul obrázky, stahoval pouze texty. Postupně jsem prošel tyto stránky: text.mobilmania.cz, článek Nová Opera Mini 2.0 ke stažení, Aktualne.centrum.cz (PDA verze), Ihned.cz (PDA verze), text.mobilmania.cz, Seznam.cz, Centrum.cz, Novinky.cz, news.google.com, Times.com.

Výsledky:

  • Opera Mini: 195 s, 99 kB
  • Opera Mobile: 150 s, 586 kB
  • Prohlížeč Nokia: 164 s, 635 kB

Test s obrázky

Tentokrát jsem měřil jen dvě stránky, ale se všemi obrázky: Aktualne.centrum.cz (grafická verze) a posléze recenzi Nokie 6280, opět na Aktualne.centrum.cz.

Výsledky:

  • Opera Mini (silně komprimované obrázky): 66 s, 107 kB
  • Opera Mini (kvalitní obrázky): 60 s, 280 kB
  • Opera Mobile: 103 s, 704 kB
  • Prohlížeč Nokia: 84 s, 801 kB

Java není odepsaná

O javové Opeře Mini by měli uvažovat i uživatelé chytrých telefonů se Symbianem S60, které jsou vybaveny vlastním prohlížečem internetu. Rychlost stahování stránek je celkem srovnatelná, přenese se ale výrazně méně dat – 6× až 8×. A to je při ceně za GPRS rozhodně znát.

Opeře Mobile pro smartphony S60 trvá stahování zhruba stejnou dobu jako novému prohlížeči Nokia. Stáhne o něco méně dat, rozdíl ale není tak velký.

U webů optimalizovaných pro mobilní zařízení, které tvoří jeden převážně textový pruh, je dojem z prohlížení u všech tří programů podobný. U komplexních stránek, jako je třeba Aktualne.centrum.cz, je ale podstatně přehlednější nový prohlížeč Nokie. Zobrazí je totiž přesně jako prohlížeče na počítači, Opera musí objekty na stránce rozložit do svislého pruhu, s čímž autor stránek nepočítal a výsledek někdy působí trochu zmateně.

Diskuze (15) Další článek: Opera Mini 2.0: znovu zdarma a mezi špičkou

Témata článku: Nokia, Opera, Prohlížeč, Rychlost, Pře, Opera Mini, Min, Mini, Data


Určitě si přečtěte