Operátoři se děsí. EET účtenka prý bude za každý hovor a SMS z předplacené karty

Třetí vlna zavádění EET se od března 2018 bude týkat i předplacených SIM karet. Uživatelům by tak hypoteticky měly chodit účtenky za každou odeslanou SMS, vykonaný hovor nebo připojení k internetu. Operátoři se obávají, že to jejich zákazníky zahltí.

Za zařazení předplacených karet do EET může druhý odstavec paragrafu čtyři zákona o elektronické evidenci tržeb, který se vztahuje na různé typy elektronických peněženek, čipových karet, kuponů, voucherů a dalších typů platebních nástrojů u kterých dochází k nabití a následnému čerpání nabitého kreditu. To platí i pro předplacenky.

EET bude podléhat jak jejich nabití, tak jejich čerpání. „Dle našeho názoru stávající právní úprava operátorům nařizuje, aby za každé využití předplacené služby vystavovali po implementaci třetí vlny EET daňový doklad včetně FIK kódu,“ potvrdil pro Lidovky.cz výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Problémem je, že SMS, hovory a připojení k datové sítí představuje desítky milionů transakcí za den. Nejen, že se tak zahltí zákazníkův mobilní telefon nebo e-mailová adresa účtenkami, ale zároveň se výrazně zatíží servery Finanční správy.

Ministerstvo financí o problému ví, ale jak jej chce řešit, zatím neuvedlo. „Ministerstvo financí v současnosti jedná s mobilními operátory. Hlavním cílem společných jednání je nalézt vhodné řešení pro poskytovatele těchto služeb,“ uvedla Michaela Tesařová z oddělení vnějších vztahů a komunikace resortu financí.

Diskuze (49) Další článek: Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Pře, Hovor, Mailová adresa, Voucher, Právní úprava, Paragraf, Ministerstvo financí, Hlavní cíl, Jiří Grund, Odstavec, Účtenka, E Pen, Karta, E-mailová adresa, Adresa, Děs, Tesař, Milión transakcí, Jiri Grund, Vhodné řešení, Výkonný ředitel, DESI