Oslní nový iPhone? Trh zatím nervózně přešlapuje

Oslní nový iPhone? Trh zatím nervózně přešlapuje

V minulosti akcie Applu většinou zpevňovaly, když se firma chystala na trh uvést nový produkt. Podobné to bylo i teď - za posledních šest týdnů akcie Applu zpevnily asi o 15 procent. Jenže v posledních dnech už je mezi investory cítit spíše napětí – včera Apple na burze dlouho dokonce ztrácel. Analytici se totiž většinou shodují, že nový iPhone má před sebou velmi těžkou úlohu. Musí oslnit a být víc než jen další smartphone.

Zatímco před pěti lety Apple obrátil trh mobilních telefonů na ruby, když předvedl svůj první iPhone, v současnosti je spíš v defenzívě a snaží se odrážet rychlý nástup rivalů. Konkurence tvrdě útočí už i chytrými telefony, které mají větší displej a fungují na rychlejších bezdrátových sítích. Aby ale nový iPhone skutečně ohromil, bude muset šéf Applu vytáhnout z rukávu ještě nějaký inovační trumf. 

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií Applu za poslední rok

Apple už naznačil, že výrazné softwarové změny lze čekat od nového operačního systému iOS6. Vylepšené mají být funkce hlasové asistentky Siri, iPhone nabídne i vlastní mapy, čímž se v tomto směru Apple odstřihne od Googlu.

Důležitý den pro Tima Cooka

Po uvedení prvního iPhonu na trh v roce 2007 měl Apple dlouho náskok před zaskočenými firmami a předběhla kanadského výrobce telefonů BlackBerry RIM nebo Nokii. Asijští producenti a hlavně Samsung se ale novým technologickým trendům rychle přizpůsobili. V současnosti mobilní operační systém Applu iOS v podílu na trhu ztrácí za dominantním Androidem od Googlu.

iPhony stojí za polovinou tržeb Applu a většinou zisku. Pro firmu je proto klíčové, aby se nová verze přístroje chytla. Podle investorů je pak úspěch premiéry zásadní i pro současného šéfa Applu Tima Cooka. Ten potřebuje získat důvěru, že plnohodnotně nahradí zesnulého vizionáře Steva Jobse.

Akcie Samsungu dnes překvapivě rostly

Nervozitu před dnešním představením nového iPhonu dokládá i to, že během dneška výrazně zpevnily akcie Samsungu. Přidaly více než tři procenta a přiblížily se tak svému historickému rekordu, které je těsně nad 1,41 milionu wonů.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií Samsungu za poslední rok

„Je možné, že iPhone 5 nesplní očekávání a nepředvede ani žádné zásadní inovace,“ poznamenal analytik Kim Hjong-sik z makléřské společnosti Taurus Investment & Securities, jehož citovala agentura Reuters.

Apple a Samsung se vzájemně obviňují ze zneužívání patentů toho druhého, soudní spory ale končí nejednoznačně. Apple před nedávnem zaznamenal velké vítězství u soudu v Kalifornii, který firmě přiznal odškodné přes miliardu dolarů. Verdikt ale není konečný. U jiných soudů zase vítězí Samsung.

Diskuze (9) Další článek: iPhone 5: sledujte s námi premiéru [aktualizováno]

Témata článku: Apple, iPhone, Hospodaření a finance, Soudní spory, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Apple iPhone 7, Přešlap, Důležitý den, Zásadní inovace, Nov, Trh, Ruby, Makléř, Nový iPhone, Rychlý nástup, Technologický trend, Pře


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6