Platby z mobilu zabezpečíme svým hlasem

Ačkoli to může znít jako nová vymoženost pro agenta Jejího veličenstva Jamese Bonda, opak je pravdou. Hlasové platby jsou něco co je reálně uskutečnitelné a již brzy se jich dočkáme.

Platby hlasem jsou uskutečňovány prostřednictvím systému, který dokáže rozpoznat identitu člověka pomocí biometrické analýzy hlasu. V teoretické rovině nejsou žádné dva hlasy stejné, proto se tato myšlenka zdá důvěryhodnou alternativou k online platbám kreditními kartami. Ve skutečnosti budou bankovní instituce schopny garantovat bezpečnost všech plateb.

Pro využívání hlasových plateb se můžete zaregistrovat a vytvořit si uživatelské jméno a heslo. Autorizace zákazníka funguje na principu vyřčení náhodné řady čísel, která ale obsahuje číslice z hesla. Jelikož systém rozpoznává váš hlas jako takový, není proto samotné heslo příliš podstatné. Díky tomu se překoná problém s ukradením nebo ztrátou telefonu znemožněním zadávání příkazů hlasem, který systém neautorizuje.

Biometrický identifikační systém byl vyvinut irskou společností „Voice Vault“ což bychom mohli přeložit jako Hlasový trezor. Její systém dokáže rozpoznat neuvěřitelných 117 parametrů lidského hlasu za současného odfiltrování ostatních rušivých zvuků. První reálné aplikace bychom se měli dočkat již v roce 2008.

Diskuze (5) Další článek: Nokia vytvoří z Česka, Slovenska a Polska jeden obchodní region

Témata článku: Ostatní, PLA, Online platba, Rušivý zvuk, Mobil, Plát, MOBI, Hlas


Určitě si přečtěte