Pokémon Go: lov pokémonů po celém světě pro Android i iOS

Pokud bychom vybírali nějaké přelomové herní tituly, které sklidily velkou vlnu zájmu, asi by nám na mysli vyvstala jednoduchá hříčka Flappy Bird, kterou sice již z aplikačních obchodů nestáhnete, ale má již celou řadu klonů, nebo mobilní verze Minecraftu. Mezi tyto „velikány“ se snaží proniknout nový herní titul, u kterého si dnešní mladí lidé mohou zavzpomínat na dětství - Pokémon Go.

S určitou mírou nadsázky můžeme novou herní novinku, která zvedla vlnu zájmu především v USA, označit jako vzdálenou variaci Geocachingu. Ve skutečném světě pouze nehledáte krabičky („kešky“) ale v rámci rozšířené reality „lovíte“ pokémony a další zdroje. Pod vývojem této hry se podepsalo studio Niantic, které stojí i za Ingress, populárním titulem pro rozšířenou realitu.

Fenomén Pokémon

Pokémon-mánie nás zasáhla v letech na přelomu tisíciletí, samotní pokémoni jsou inteligentní „příšerky“, které se objevily ve videohrách společnosti Nintendo. Japonský kolos z nich ale „vyždímal“ úplné maximum, u nás se dostaly do popředí hlavně díky televiznímu seriálu, který zaujal děti hned několika věkových skupin (pozn. red.: stále se vysílají nové díly seriálu, aktuálně běží 20. série).

K seriálům se přidaly hry na konzoli Game Boy, později přišly do kin filmy, do prodeje se dostala spousta reklamních předmětů a později se objevila i karetní hra. Ta pokračuje až do dnešní doby, a to v online podobě. Nyní do celé skládačky zapadá další střípek, hra, která vám umožní chytat nové pokémony, vychovávat je, a soupeřit s nimi proti ostatním hráčům.

Interakce s prostředím

Při prvním spuštění je třeba upravit vzhled vás, jako virtuálního trenéra pokémonů, následně je třeba zapnout GPS, díky které se ocitnete ve hře. Na mapě vidíte pokémony, které jsou blízko vás, a vaším prvním krokem je odlovení některého z nich. Provede to tak, že v rozšířené realitě hodíte „pokébal“ na pokémona. Možná budete potřebovat více hodů, protože se musíte strefit do průběžně se měnícího zeleného kruhu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohyb po mapě a upozornění na vibrační notifikace, když se poblíž objeví divoký pokémon

Další vaší aktivitou jsou takzvané „pokéstopy“. Tedy zastávky na určitých významných místech, ve kterých můžete získat různé pomocné vybavení, tedy např. vejce, lektvary či různé druhy pokéballů určené pro chytání různých pokémonů. Jejích výskyt v ulicích a přírodě není úplně náhodný, např. u vodních ploch můžete objevovat pokémony spjaté s vodou. A i samotná chůze má smysl, po pěti ušlých kilometrech se v inkubátoru z nalezeného vejce vyklube náhodný pokémon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odlov pokémona a jeho registrace do „Pokédexu“

Doposud jsme se bavili o režimu jednoho hráče, kdy chytáním pokémonů sbíráte zkušenosti. A jakmile dosáhnete úrovně 5, otevře se vám režim více hráčů. Je třeba vybrat si tým (červený, modrý či žlutý) a následně se dostat do některých tělocvičen (Gym) v reálném světě. Zde můžete spustit přátelský duel proti hráčům ze svého vlastní týmu. A pokud tělocvičnu vlastní jiná frakce, můžete ji postupnými souboji přetáhnout na svou stranu.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá náhled souboje

Možnosti hry tím ale úplně nekončí. Pokud chytnete více pokémonů ze stejného druhu, můžete je prodat profesorovi. Za to dostanete krmivo, které slouží k vývoji pokémona na další stádium.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Takto vypadají „Pokéstopy“, náhled všech odchycených divokých pokémonů s detailem jednoho z nich

V rámci získaných zkušeností získáváte i určitou formu herní měny, díky které můžete vylepšovat sílu pokémonů. Ta se poté projeví ve vzájemných soubojích, které jsou rozděleny na kola. Buď si vyberete z vašich útoků nebo zvolíte obranu. Bojovat ale můžete pouze s těmi pokémony, kteří byli „odloženi“ v posilovně. Takže skutečný real-time multiplayer nečekejte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detail profilu, achievementy a průběh klubání vejce, kterému můžete pomoci chozením

Komplexní herní titul ale nemá jednoznačný konec, bitvy o tělocvičny mohou být zdlouhavé, navíc se vám nemusí podařit chytit všechny pokémony, vždy je navíc co vylepšovat. Hra nabízí i určité úlevy, pokud si za peníze pořídíte herní měnu, dá se spousta věcí urychlit. I v rámci bezplatného hraní však o nic podstatného nepřijdete.

Pro iOS i Android, ale v ČR neoficiálně

Kámen úrazu je ale zatím s dostupností hry. V ČR totiž není oficiálně dostupná pro iOS, ani pro Android. V obou případech si ale můžete pomoci. U iTunes je třeba odhlásit se a změnit region na USA či Austrálii, v případě Androidu si můžete zde stáhnout instalační balíček a ručně jej nainstalovat.

Diskuze (11) Další článek: T-Mobile chce motivovat k využívání LTE služeb. Nabízí slevu na Galaxy S6 Edge při prodloužení smlouvy

Témata článku: , , , , , Ingress, Mladí lidé, Střípek, Minecraft, Svět, Instalační balíček, Frakce, Flappy Bird, Chytání, Ostatní hráč, Pokédexu, Inkubátor, Lov, Hříčka, Populární titul, Jednoduchá hříčka, Stadium, Game Boy, Pro +, Mobilní verze,