Poraďte: jak zaplatit 0 Kč (oživeno)

Dnes jsem se dočkal zvláštního překvapení. Když jsem ráno vybíral schránku, našel jsem tam dopis od Vodafonu. Copak by mi mohl chtít „nefiremního“? V obálce jsem našel běžné vyúčtování služeb. Vzhledem k tomu, že jsem tarif Oskara zrušil už někdy před čtyřmi lety a od té doby mě červený operátor nic neposlal, bylo pro mě vyúčtování velkým překvapením.

Nejprve začaly obavy – že bych při rušení tarifu něco nedoplatil a teď mi posílají požadavek na uhrazení dlužné částky včetně hutné pokuty? Nebo snad někdo zneužil mé odcizené doklady a založil si tarif na můj občanský průkaz? Doklady mi byly odcizeny už před dvěma lety, tak jsem se obával spíše první verze.

Když jsem si prohlédl složenku, zjistil jsem, že mám za služby uhradit 0 Kč, slovy „nula“. Řekl jsem si dobře, žádné služby jsem u Vodafonu nevyužil, tak jim tu nulu zaplatím. Něco za něco, nic za nic. Jenomže, jak zaplatit nulu? Internetové bankovnictví mi tuto vymoženost neumožňuje a na poště mi složenku odmítají přijmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Úsměvné vyúčtování za služby
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Datail rozpisu vyúčtování služeb • složenka

Také vám došla podobná složenka? A víte, jak uhradit nulu? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři ve fóru.

Vodafone jsem požádal o vyjádření, tak uvidíme.


Oživeno – důvodem je přenositelnost čísel:

Od operátora jsem dostal vysvětlení. Vyúčtování patří k SIM kartě, na kterou jsem přešel od jiného operátora. Přestože byla u Vodafonu vedená jako předplacená karta, u předchozího operátora byla vedena jako karta s paušálním programem. Přenositelnost jsme loni testovali a skutečně jsem jednu SIM kartu k Vodafonu převáděl. Je tedy možné, že při převodu zůstal na SIM kartě údaj, že se jedná o kartu s paušálním programem. Kartu jsem od té doby nepoužil a tak došlo k její exspiraci. Systém zaznamenal, že došlo k ukončení provozu SIM karty s paušálním programem a automaticky tedy připravil vyúčtování.

První chybou tedy je, že byla SIM karta vedena jako karta s paušálním programem. To mohlo vzniknout při převodu čísla. Čerstvě po zavedení přenositelnosti mobilních čísel nebyl ještě celý systém zcela vyladěn a docházelo k různým chybám. To lze tedy s pochopením přehlédnout.

Druhou chybou je, že si systém nepohlídal, na jakou částku vypisuje složenku. Moje karta však byla evidentně výjimkou – byla vedena jako paušální a přitom zde nebyl veden žádný paušální poplatek. Za normálních okolností by na složence byla vystavena poměrná částka za paušální poplatek od posledního vyúčtování do exspirace karty, případně sazby za použité služby v tomto období. Výjimka se tedy váže na první chybu a lze ji tedy opět přehlédnout. Systém by nicméně mohl být standardně vybaven kontrolou, která by tisku prázdného vyúčtování zabránila.

Ale je tu záhada. K Vodafonu jsem minulý rok nepřecházel s žádným číslem, na které by byl vázán paušální tarif vedený na moje jméno. Kdysi jsem měl soukromý tarif T-Mobilu, ale ten jsem si nechal převést na Twist a SIM kartu s tímto číslem jsem teď našel v peněžence. Minulý rok jsem převáděl k Vodafonu předplaceku Go, nově koupenou pouze za účelem testu přenositelnosti. Tato služba byla zřejmě opravdu teprve v záběhu, a tak jsem se dostal do databáze Vodafonu jako "paušální" zákazník. Přenos čísla jsem tehdy prováděl na prodejně, kde po mě chtěli občanský průkaz (viz. popis zde), odtud tedy mohou znát mojí adresu.

Celá zálažitost je tedy dílem náhody a chyb při zavádění přenositelnosti mobilních čísel. Jsem tedy výjimkou a nelze očekávat, že by se požadavku k zaplacení 0 Kč dočkalo více lidí.

Diskuze (27) Další článek: Nokia N95: prodejní balení

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Jak, Poměrná část, Občanský průkazRecenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Retuše postavy, mapa navštívených míst a tracker přečtených knih

Nejlepší aplikace pro tento týden: Retuše postavy, mapa navštívených míst a tracker přečtených knih

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

Jak se šíří covid v Česku: Čerstvá data, účinek očkování, mapy okresů, srovnání se světem. Pravidelně aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Pravidelně aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Windows XP slaví 20 let. Takhle jsme systém přivítali v říjnu 2001
Lukáš Václavík
Windows XPOperační systémyMicrosoft
Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 17 nejlepších chytrých hodinek a náramků pod stromeček. Začínají už na tisícovce

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Vybírejte od jednoduchého náramku po našlapané sporttestery

Martin Chroust
Hodinky