Poslanci schválili Husákův „bič na operátory“

Dobrá zpráva pro spotřebitele! Novela Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) navržená Janem Husák byla poslanci schválena ve třetím čtení a nyní zamíří do Senátu. Pokud by novele zákona řekla své ano i horní komora Parlamanetu ČR, pak by zákon přistál na stole u prezidenta republiky. V opačném případě by senátní „ne“ musela přebít opět poslanecká sněmovna. Tou nejvýznamnější změnou, kterou novela přináší je výrazné snížení sankce při odchodu od mobilního operátora před skončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou.

Klepněte pro větší obrázek
Poslanci byli tentokráte rozumní, doufejme že své ano připojí i Senát (obr.: psp.cz)

Novela snižuje pokutu na pětinu současného stavu, což hraje do karet spotřebiteli, jelikož operátor se bude muset více snažit, aby mu nespokojený spotřebitel neprchnul ke konkurenci. Ve prospěch zákazníků se výrazně mění i podmínky při uzavírání smluv na dálku, typicky po telefonu. Novela řeší i další nešvar tuzemských operátorů – automatické prodlužování smluv. Pokud bude schválena, pak operátor bude muset ve stanovených lhůtách prokazatelně informovat zákazníka o skutečnosti, že jeho smlouva bude automaticky prodloužena a o způsobu, jakým od ní může odstoupit.

Cestu návrhu novely ZoEK (sněmovní tisk číslo 836) legislativním procesem můžete sledovat na webu Poslanecké sněmovny. Další informace o novele se dozvíte po kliknutí na náš nedávný článek výše.

Diskuze (26) Další článek: Nové Google Mapy zvedají laťku pro konkurenci

Témata článku: , , , , Bič, Horní komora, Sněmovna, Sněmovní tisk, Hus, Poslanecká sněmovna, Operátor, Komora