Praha nabízí v tramvajích ForCity internetové připojení zdarma

Praha připravila pro cestující MHD příjemné zpestření v podobě bezplatného Wi-Fi připojení ve vybraných vozech moderních tramvají Škoda ForCity. Od 2. června se mohou cestující zdarma připojit k internetu ze svého mobilu nebo tabletu zatím ve dvou soupravách, které jsou označené na dveřích samolepkou Wi-Fi. Výrobce tramvají Škoda Transportation se ve spolupráci s Rencarem a Dopravním podnikem hl. m. Prahy rozhodl tuto možnost nabídnout v reakci na průzkum, podle kterého by internetové připojení uvítalo 35 % dotazovaných.

Službu ve zkušebním provozu poskytují dva vozy s čísly 9224 a 9225, které jsou na dveřích označeny nálepkou Wi-Fi. V každém z nich je zařízení jiného dodavatele. Z jejich otestování vyplyne, které řešení bude nakonec v prvních třech tramvajích použito. Kde se právě jedna z tramvají pohybuje můžete sledovat on-line na stránkách www.forcitytram.cz.

Dopravní podnik očekává, že Wi-Fi internet v tramvajích budou využívat především cestující s chytrými telefony nebo se stále více rozšířenými tablety. Dobrý signál po celé délce více než třicetimetrové tramvaje zajistí více modemů a speciální konfigurace antén. „Pro Prahu a tramvaj ForCity jsme v tuto chvíli připravili jedno z nejrobustnějších řešení. Naše technologie využívá současného připojení až ke třem základovým stanicím a tuto kapacitu dělí mezi připojené uživatele na Wi-Fi. Jsme tak schopni dosáhnout rychlost připojení dosahující až 10 Mb/s v závislosti na vytížení sítě,“ říká Tereza Němcová z firmy 4Call, která jednu z technologií dodala. „Navíc jsou naše modemy kompatibilní s nastupující generací sítí LTE. Jakmile ji operátoři spustí, budeme schopni okamžitě nabídnout násobně vyšší rychlosti, aniž by si uživatelé museli pořizovat nový modem, který by technologii LTE podporoval,“ dodává Němcová.

Testovací provoz ukáže budoucnost

Praha je prvním českým městem, které podobnou službu v rámci MHD poskytuje. Ve světe to tak ojedinělé není, konkrétní technologické řešení však vždy ovlivňují možnosti místních sítí. Ačkoli technologie umožňuje vysokou přenosovou rychlost, je třeba si uvědomit, že pokud se v tramvaji připojí k internetu velké množství uživatelů, budou společně sdílet kapacitu připojení. Služba by měla umožnit čtení zpráv, přijímání a odesílání e-mailů, nebo pohyb na sociálních sítích. Nikdo však nemůže očekávat, že si v průběhu jízdy tramvají stáhne několikasetmegabajtový film.

Celý projekt vstupuje do testovací fáze, během které se bude ověřovat rozsah využití připojení cestujícími. „Rozhodli jsme se projekt spustit ze dvou důvodů. Jednak si cestující sami o tuto službu řekli a za druhé se jedná o technologii, která má podle nás v prostředcích hromadné dopravy v Česku i ve světě budoucnost. Kde jinde by měla být technologie uvedena nejdříve, než v Praze a v nejmodernějších tramvajích ForCity,“ říká k důvodům proč je technologie zaváděna Josef Bernard, generální ředitel Škody Transportation, která tramvaje ForCity vyrábí.

V tuto chvíli se plánuje pokrytí internetem ve třech pražských tramvajích. V kolika bude internet k dispozici po testovacím provozu, to bude záležet na zajištění dostatečného množství finančních prostředků. „Aby mohl projekt fungovat, musí se najít model financování. Zásadní pro nás je vyzkoušet, jaký bude o tuto službu mezi cestujícími zájem,“ přibližuje své úvahy Martin Kovařík, technický ředitel firmy Rencar. Na nákladech spojených s testovacím provozem se plně podílejí právě Rencar a Škoda Transportation. Zástupci obou společností ubezpečují, že cestující se s internetem v tramvajích ForCity budou v následujících měsících až letech určitě potkávat.

Jak na internet v tramvaji?

  • Po nastoupení do tramvaje s označením Wi-Fi na dveřích aktivujte Wi-Fi připojení ve vašem zařízení a z nabízených sítí vyhledejte tu s názvem ForCity.
  • Při opakovaném nastoupení do stejné tramvaje se zařízení připojí automaticky.
  • Rychlost připojení umožňuje pohodlné surfování po internetu, nehodí se však pro sledování videí, stahování velkých souborů a další datově náročné aktivity.
  • Reálná rychlost je závislá na vytížení sítí operátorů i množství cestujících, kteří se v danou chvíli v tramvaji k internetu připojují.
  • Na internetu na stránkách www.forcitytram.cz můžete sledovat, kde se právě tramvaj 9224 s internetem pohybuje, a jakou jede rychlostí.
Diskuze (40) Další článek: T-Mobile v červnu: Galaxy S II a superlevný Move

Témata článku: Technologie, Internet, Internet v mobilu, Zdarma, Praha, Připojení, Internetové připojení, F +, Množství uživatelů, Žďár, Současné připojení, Nový modem, Náklad spojený, Reálná rychlost, Dobrý signál, Tramvaj, Testovací fáze, Místní síť