První český virtuální operátor: prázdná slova

Začátkem ledna firma Unient Communications oznámila, že je prvním virtuálním mobilním operátorem v České republice. Získala licenci od ČTÚ, měla přidělena předvolbu telefonních čísel a prý už také smlouvu o propojení mobilní sítě Viphone s Českým Telecomem. Hlasové služby chtěla začít poskytovat během několika měsíců.

Už tehdy bylo trochu podezřelé, že stávající mobilní operátoři, bez kterých to v případě virtuálních operátorů rozhodně nejde, podle informací Mobil.cz nevedli s Unient Communications jednání na toto téma. Půl roku, které jsou podle našeho názoru delší než oznamovaných několik měsíců, jsme se proto firmy zeptali, do jaké fáze se jejich projekt dostal. Odpověděla nám Gabriela Chlupáčková z marketingového oddělení společnosti.

„Vzhledem k tomu, že se naše služba IP telefonie (viphone) rozvíjí výrazně rychlejším tempem než jsme očekávali, v současné době soustředíme většinu našich sil a zdrojů do oblasti této primární činnosti, t.j. do konvergovaných služeb na bázi IP telefonie, které ve vhodnou dobu doplníme o služby mobilní telefonie tak, aby celé řešení přineslo našim zákazníkům nejen úspory, ale bylo jednoduché, transparentní a využilo maximálně potenciálu mobilní sítě a služeb IP telefonie.

„Stále intenzivně jednáme s operátory na vhodném modelu spolupráce. Mezitím připravujeme konvergované služby s využitím duálních telefonních přístrojů (mobile-wifi) a integrovaných služeb viphone nezávisle na mobilních sítích dnešních mobilních operátorů.“

„Projekt virtuálního mobilního operátora nebyl ukončen. Společnost stále pracuje na vhodném způsobu integrace mobilních služeb a služeb IP telefonie. Jednání s partnery jsou v této době v takové fázi, která nám neumožňuje se vyjádřit konkrétněji. Termín spuštění služeb oznámíme po dohodě s partnery.“

MobilMania komentuje

Virtuální mobilní operátor nemá nic společného s IP telefonií ani s duálními přístroji, kde se vedle GSM sekce používá pro telefonování i Wi-Fi. Virtuální operátor využívá síť stávajících operátorů, kteří ji již mají vybudovanou. Ve velkém nakupuje jejich služby a ty potom rozprodává dál, svým zákazníkům. Konkuruje zejména nižší cenou.

Mobilní operátoři nemají z ničeho větší strach než z internetového telefonování. Troufáme si proto tvrdit, že do partnerství s firmou, která tuto technologii preferuje, se zrovna nepohrnou. Navíc když nemá zkušenosti v oboru. Projekt prvního českého virtuálního operátora byl velmi hlasitě vyhlášen a potom potichu skončil.

Tip: přečtěte si o zkušenostech s britským virtuálním operátorem EasyMobile

Diskuze (18) Další článek: Budoucnost pamětí: dvoumilimetrový MemorySpot

Témata článku: Duální přístroj, Termín spuštění, Virtuální operátor, Operátor, Český, Gabriela, Virtuální operát, Vir