První geocaching s Garminem Colorado

Včera jsem s Garminem Colorado poprvé vyrazil ulovit několik geokeší. Protože podpora tzv. bezpapírového geocachingu patří mezi nejdůležitější inovace tohoto nového turistického navigačního přístroje, přečtěte si, jak se s těmito funkcemi pracuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Garmin Colorado

Celý listing v Garminu

Colorado dokáže vstřebat a zpracovat soubor GPX, který si geocacheři se zaplaceným členstvím Premium mohou nechat vygenerovat ze stránek geocaching.com. S novým Coloradem lze mimochodem aktivovat měsíční zkušební Premium členství. Přímo do přístroje lze nahrát výsledek dotazu Pocket Query, případně je možné sestavu keší do GPX vygenerovat pomocí programu GSAK (GeoGet jsem nezkoušel). GPX se jednoduše nahraje do stejnojmenné složky v paměti přístroje.

Garmin při startu tento soubor načte do paměti. V pohledu Geocaching potom pod sebou zobrazí všechny keše seřazené podle vzdálenosti od aktuální nebo posledně zjištěné polohy. V seznamu se zobrazují názvy keší nebo jejich waypointy, vzdálenost, směr a při chůzi dokonce i šipka. V tomto seznamu lze vyhledávat zadáním části názvu keše nebo waypointu.

 
Geocaching v rychlé nabídce • přehled keší • přehled se šipkami • seznam waypointů

Po výběru jedné keše se ukáže její hlavička: ikonka typu, název, hvězdičky obtížnosti a terénu, počet travebugů a geocoinů (vztažený k době stažení souboru GPX). V panelu je vidět vzdálenost ke keši, směr a zbývající čas. Na pozadí je mapa. Stisknutím šipky dolů lze panel změnit na pohled s větším kompasem, další stejný krok ještě více odkryje mapu. Z kontextové nabídky lze vybrat také zobrazení samostatného kompasu nebo samostatné mapy.

Oživeno: V každém z těchto pohledů funguje jinak potvrzovací středová klávesa. V prvním případě zobrazí listing, v druhém kompas přes celou stránku, ve třetím samostatnou mapu.

 
Tři možné pohledy během hledání keše • lze aktivovat i velký kompas nebo velkou mapu

Díky tomu, že soubory GPX obsahují kompletní listing, logy i nápovědu, může tyto informace Colorado zobrazit. Přímo na jeho displeji si lze o keši všechno přečíst, prohlédnout si záznamy posledních geocacherů, zobrazit nápovědu. Tohle je výborná funkce, na kterou jsem si zvykl hned po několika keších. Také pohled, který kombinuje kompas s mapou je velmi návykový. 

 
Listing, logy a nápověda ke keši

Jakmile keš najdete, přímo z Colorada ji lze označit jako nalezenou. Případně jí můžete přidat příznak nenalezené keše, nebo schránky vyžadující opravu. Nalezené poklady se také skryjí z hlavního seznamu, dají se ale potom zobrazit odděleně.

 
Kontextová nabídka u zvolené keše • možnosti logování

Po návratu stačí před logováním Colorado připojit k počítači a stáhnout z něj textový soubor, do něhož se zaznamenávají všechny operace s geokešemi. Je v něm vidět waypoint, datum, čas a typ akce. Závěrečné uvozovky mi zatím nedávají spát, neznám jejich význam. Obsah souboru vypadá například takhle:

GC19R0X,2008-03-01T11:06Z,Found it,""
GC19A7Y,2008-03-01T11:48Z,Found it,""
GC18VT3,2008-03-01T12:04Z,Found it,""
GC19GJQ,2008-03-01T12:30Z,Found it,""
GC18Z57,2008-03-01T12:49Z,Found it,""
GC19RF5,2008-03-01T12:58Z,Found it,""
GC19QVH,2008-03-01T13:33Z,Found it,""
GC19RXQ,2008-03-01T13:47Z,Found it,""
GC19RGB,2008-03-01T15:19Z,Found it,""
GC19MHR,2008-03-01T15:35Z,Found it,""
GC19MCR,2008-03-01T16:10Z,Found it,""
GC16HVX,2008-03-01T16:20Z,Found it,""
GC18Y9K,2008-03-01T16:36Z,Found it,""
GC190WR,2008-03-01T16:54Z,Found it,""
GC19NVJ,2008-03-01T17:13Z,Found it,""

Věřím, že se brzy objeví makro pro program GSAK, které tento výpis dokáže zpracovat. Příslušné keše v databázi označí jako nalezené, do poznámky nebo i logu přidá informaci o čase. Bude potom stačit jen doplnit popis hledání do logu. Zajímavé je, že Garmin ukládá čas v pásmu GMT, v ČR k udávaným hodnotám musíme přičíst hodinu. Je to zřejmě chyba.

Oživeno: Podívejte se, jak lze tento soubor využít pro poloautomatické logování nalezených keší.

Nedostatky Colorada

V souvislosti s geocachingem mi nejvíc vadí, že databáze keší v Coloradu je určena pouze k prohlížení. K jednotlivým položkám nemohu napsat žádnou poznámku; třeba abych si vzpomněl, do které keše jsem vložil který geocoin. Ještě méně praktická je nemožnost upravovat souřadnice. To se přece hodí dnes a denně - u multikeší, kdy při procházení postupně upravuji souřadnice finále; u mystery keší, kde je souřadnice nutné vypočítat. Když chci databázi změnit, musím nahrát nový soubor GPX z počítače.

Pokud jsou součástí souboru GPX i dodatečné waypointy, neukládají se do databáze s kešemi, ale odděleně – jako běžné trasové body. Není potom příjemné, když mám databázi trasových bodů plnou položek s neindetifikovatelnými názvy typu KL19A7Y. V popisu u každého takového waypointu jsou sice podrobnosti, ale rád bych tuto databázi viděl společně s geokešemi, mimo trasové body.

S aktuálním firmwarem se ikonky geokeší už zobrazují přímo na mapě. Žádným způsobem se mi ale nepodařilo dosáhnout stavu, aby se u ikonky zobrazil i název keše. Zato názvů přidružených wayopintů mám plnou mapu, neboť jsou v databázi trasových bodů, a jejich názvy na mapě zobrazuji.

Nelíbí se mi velmi tenká šipka kompasu. Což o to, samotná čárka je dostatečně zřetelná. Šipka na jednom konci se ale téměř ztrácí, musím se hodně soustředit, abych nešel opačným směrem. Po kompasu požaduji, abych pouhým mrknutím dokázal zjistit, kudy dál jít.

Ještě to chci definitivně ověřit, ale řekl bych, že Garminu Colorado trvá při horkém startu mnohem déle, než opět chytí družice. Garmin GPSMap 60CSx s čipem Sirf Star III zjistil polohu okamžitě, tady jsem musel zatím pokaždé čekat. Oživeno: Toto podezření se nepotvrdilo, Garmina chytá družice přijatelně rychle. Problémy se objevily jen v případě, kdy se přístroj resetoval (objevil jsem už jeden spolehlivý postup, který Colorado shodí).

Velmi příjemné kešování

I přes některé chyby (doufám, že to nejsou vlastnosti) je provozování geocachingu s Garminem Colorado velmi příjemné. Listing, logy a nápověda ke každé keši přímo v přístroji je doslova návyková věc. Možnost pseudologování a exportu textového souboru s přehledem nalezených keší se také hodí. Těším se ale na příští verze firmwaru a věřím, že tyto funkce v nich budou ještě vylepšeny.

Tip: Už jste si prohlédli Colorado na redakčním videu?

Diskuze (16) Další článek: Vodafone v březnu: výprodej, slevy a Nokia N95 8GB

Témata článku: Geocaching, Stejný krok, Colorado, Color, Garmin, Premiové členství, GMT, Chytré hodinky Garmin na Heureka.czStar Wars Jedi: Survivor se ukázal v prvním teaseru. Pokračování Calova příběhu si zahrajeme příští rok

Star Wars Jedi: Survivor se ukázal v prvním teaseru. Pokračování Calova příběhu si zahrajeme příští rok

Spekulace se potvrdily i v případě pokračování akční adventury Star Wars Jedi: Fallen Order. Počkáme si na něj ale déle, než se předpokládalo.

Martin Nahodil
Star Wars Jedi: SurvivorOznámení
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Na doma i na chatu. Recenze 4K projektoru Xgimi Horizon Pro

Na doma i na chatu. Recenze 4K projektoru Xgimi Horizon Pro

Tichých projektorů s rozlišením 4K, povedeným ozvučením a běžným operačním systémem není mnoho. Horizon Pro od Xgimi je jedním z nich, navíc přidává pokročilé funkce pro usnadnění provozu.

Stanislav Janů
ProjektoryTesty
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace