První TomTom vestavěný do auta

TomTom včera kromě nového držáku s FM vysílačem představil také koncept přenosného navigátoru vestavěného do automobilu. Toto zařízení kombinuje výhody, ale i nevýhody instalačních a přenosných navigací.

TomTom se spojil s firmou Fujitsu Ten, která pro něj vyvinula speciální autorádio Eclipse AVN2210p. Tento přístroj zabere v autě dva sloty DIN, je tedy na výšku dvakrát větší než běžné autorádio. V levé části je ovládací panel a v pravé místo, kam lze vložit chystanou přenosnou navigaci TomTom. Ta vypadá podobně jako model One.

Klepněte pro větší obrázek
Eclipse AVN2210p

V autě je TomTom umístěný ve středním tunelu, stejně jako u pevných navigačních systémů. Využívá reproduktory auta a zřejmě i externí GPS anténu, na oplátku může jeho dotykový displej zastat ovládání autorádia. Místo jeho panelu pak řidič domů jako ochranu proti zlodějům vezme TomTom. Přístroj jinak může fungovat úplně samostatně, na držáku umístěném na čelním skle. Má vestavěný GPS přijímač i reproduktor pro hlasovou navigaci.

Spolupráce s Fujitsu Ten je ale jen první ukázka, jak mohou vestavěné TomTomy vypadat. Nizozemský výrobce plánuje další partnerství a navigátor zabudovat třeba i přímo do palubní desky a na jiná místa. Cílem je přesvědčit výrobce a dodavatele automobilů, aby přešli od tradičních výrobců navigačních systémů. TomTom Používá dobré argumenty:

  • navigační systém je současně pevný i přenositelný
  • navigace TomTom jsou cenově dostupné
  • je umožněn snadný upgrade systému, možnost přidání nových funkcí
  • vestavěný přístroj podporuje služby TomTom Plus a spojení s programem TomTom Home

TomTom ale nezmiňuje jednu zásadní výhodu, kterou automobilkám a dealerům přinášejí instalační navigace: obrovské marže. Této dvojici zůstane průměrně v kapse 66 % hodnoty celé navigace (více zde). Těchto zisků se výrobci a prodejci samozřejmě nebudou chtít jen tak snadno vzdát. Takže TomTom jim buď bude muset nabídnout podobné podmínky nebo k nim přidat záruku vyšších prodejů, které ve výsledku přinesou totéž. Rozhodně to ale nebude jednoduché a TomTom se může hodně spálit.

Nový vestavěný navigační přístroj TomTom bude v prodeji od léta 2007.

Diskuze (3) Další článek: T-Mobile Cestovatel: příchozí roaming zdarma

Témata článku: Auto, AVN, Nizozemský výrobce, Tom22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin ChroustJan Láska
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Už jen měsíc nás dělí od vydání očekávané novinky od studia FromSoftware. Spekulace o dalších odkladech se naštěstí nenaplnily.

Martin Nahodil
Datum vydáníElden Ring