Revoluce v ovládání: Zi Qix prohledá celý telefon

Společnost Zi na 3GSM World Congressu představila nový produkt nazvaný Qix. Tentokrát není určen pro rychlé psaní zpráv, ale slouží k vyhledávání informací v telefonu.

Základní funkce je hledání v adresáři. Přímo z pohotovostního displeje začnete psát jméno, přičemž každou klávesu stačí stisknout jen jednou; jako u staršího Zi nebo T9. Anebo tak, jak to už dlouho nabízejí třeba smartphony s Windows Mobile.


Chceme hledat eBay, takže stačí stisknout 32

Jak jste si ale možná všimli na obrázku, telefon kromě eBay našel i další položky a některé rozhodně nevypadají jako údaje z telefonního seznamu. Qic totiž hledá v celé nabídce a vyvolá třeba i příkazy. Když tedy budete chtít wap, stačí stisknout 92 a už pravděpodobně bude na displeji; případně ještě dopíšete 7. Nebude zkrátka nutné prodírat se celou nabídkou. U běžných telefonů to nebývá problém, obrázky jsou ale ze smartphonu Series 60, kde je menu velice strukturované a snadno lze zapomenout, kde skončila která aplikace.

Prohledávají se konkrétně tyto databáze:

  • adresář
  • přehled hovorů
  • záložky prohlížeče
  • nainstalované aplikace
  • nápověda
  • základní výrazy používané v aplikacích, např. text, SMS apod.

Na jméno vyhledané v telefonním seznamu navíc není nutné jen volat. Po vybrání čísla si můžete vybrat i z dalších možností: třeba poslat textovku a multimediální zprávu.

  

Qix se zatím neprodává, je navíc otázka, jestli tento program bude u chytrých telefonů stačit nainstalovat a nebude nutné, aby byl přímo v systému.

Program se mi osobně hodně líbí a určitě by se mi hodil. Na Symbianu S60 se už neobejdu bez pomůcky Smart Dialer, která přitom nabízí mnohem méně.

Diskuze (1) Další článek: Statistiky a fakta o displejích mobilních telefonů

Témata článku: Qi, Revoluce, Telefon, Ovládání


Určitě si přečtěte