Rozhodnutí EU: ze zahraničí budeme volat za 14 Kč

Kauza „Roaming: operátoři vs. EU“ pokračuje. Dnes proběhlo v Bruselu očekávané jednání, jehož výsledkem je usnesení, které obyvatele EU přiblížilo k nižším cenám za mezinárodní volání. Dalším (podle mnohých již pouze formálním) krokem je schválení tohoto rozhodnutí hlavním plénem Evropského parlamentu a jednotlivými členskými státy.

Mnoho protichůdných požadavků vyústilo v šalamounské rozhodnutí. Europoslanci schválili cenové stropy pouze na jeden rok, o dalším pokračování regulace se bude znovu jednat. Hojně diskutovanou a mnohokrát změněnou byla výška cenového stropu. Minutová sazba za volání ze zahraničí nesmí být pro konečného spotřebitele vyšší, než 49 eurocentů (cca 14 Kč). Za příchozí hovor pak zaplatíme maximálně polovinu této částky (24 eurocentů). Maloobchodní regulace je ještě doplněna maximem velkoobchodních cen: 30 eurocentů za minutu hovoru.

Poslední jednání tak dopadla lépe, než se všeobecně očekávalo a nižších cen za mezinárodní volání bychom se mohli dočkat ještě při letošních dovolených.

Tip: problematice roamingu a jeho projednávání na půdě Evropského parlamentu se zevrubně věnuje článek Jiřího Peterky.

Diskuze (37) Další článek: Trojice záhadných Nokií zná své jméno

Témata článku: Ostatní, EU, Rozhodnutí, Zahraničí, VolatV menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

V menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

** Některé neanglické Wikipedie šíří nepravdivé informace o globálním oteplování. ** Dle Wikimedia Foundation je potřeba rozšířit komunitu. ** Západní filozofie Wikipedie v některých kulturách nemusí být chápána.

Petr Urban
DezinformaceWikipedia
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Programování elektroniky: Postavíme tranzistorový detektor zaplaveného domu

Programování elektroniky: Postavíme tranzistorový detektor zaplaveného domu

** Jak by mohl fungovat jednoduchý detektor unikající vody? ** Dnes si ho postavíme na desce Arduino Uno ** O samotnou detekci se postarají dva drátky a tranzistor

Jakub Čížek
ElektřinaArduinoPojďme programovat elektroniku