Satelitní síť GPS stále není kompletní (oživeno)

Při používání uživatelských navigačních systémů už pomalu zapomínáme na to, že dvacet tisíc kilometrů nad Zemí krouží satelity GPS. Jen díky nim přesně víme, kde jsme. Ve čtvrtek 16. listopadu by síť navigačních družic měla být poprvé za celou dobu své existence kompletní, na oběžné dráze bude všech dvaatřicet satelitů. Pro činnost GPS systému stačí jen čtyřiadvacet družic, ostatní jsou záložní. Zatím ale nikdy nebyl jejich počet plný, na naplánovanou sestavu se vesmírná část systému dostane až tento týden. První satelit byl pro zajímavost vypuštěn v roce 1989.

Měl bych ale být přesnější. Pokud všechno půjde podle plánu, ve čtvrtek v 20 hodin 17 minut našeho času bude z floridského mysu Canaveral vypuštěna raketa Boeing Delta 2 se satelitem GPS 2R-16 na palubě. Start lze pozdržet až do 20.30, ale bude-li špatné počasí, pár minut už raketu nespasí. Meteorologové předpovídají čtyřicetiprocentní riziko deště nebo bouřek, které by startu zabránily.

Časový plán od konce odpočítávání až do oddělení GPS satelitu na oběžnou dráhu najdete na stránce Spaceflight Now. Let bude trvat 68 minut a raketa za tuto dobu vynese družici do výšky 20 368 kilometrů. Start byl původně naplánován již na dnešek, zabránily mu ale technické problémy se startérem (actuator) druhého stupně rakety Boeing.

Nový satelit za 75 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč), jehož výrobcem je Lockheed Martin, na oběžné dráze nahradí starou družici z roku 1993. Ta už pracuje dvakrát déle, než se předpokládalo. Ještě ale neskončí, zůstane mezi záložními satelity. Nová družice nabídne lepší služby především armádě USA. Ocení ji ale i civilní uživatelé, kterým poskytne méně rušený GPS signál.

Další informace: Spaceflight Now


Oživeno 16. listopadu: Počasí na mysu Canaveral ve čtvrtek večer zabránilo startu rakety Delta 2 s novou družicí GPS. Start byl o den přeložen na pátek 17. listopadu, 20 h 12 min našeho času. Okno pro úspěšné vypuštění rakety potrvá až do 20 h 26 min. Počasí by mělo být uspokojivé; riziko nevyhovujících podmínek je jen dvacetiprocentní. Meteorologové budou sledovat hlavně mraky, protože velká oblačnost by mohla být pro start překážkou. Pokud nevyjde ani pátek, v sobotu bude riziko špatného počasí už jen desetiprocentní.


Oživeno 20. listopadu: Start se v pátek vydařil a nový GPS satelit je usazen na dočasné oběžné dráze. Z ní se manévrováním prostřednictvím vestavěných motorů dostane na správnou pozici a nahradí starší družici z roku 1993.

Diskuze (18) Další článek: O2: nová služba Lidé.cz k vyzkoušení zdarma

Témata článku: GPS, Satelit, Raketa, Satelitní síť, Sít, Síť, Nen, Komplet, Komp, Start rakety


Určitě si přečtěte

Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 17

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz