Seznam spouští webové Jízdní řády a Pubtran pro iOS. Aplikace využívá i podklady ze služby Mapy.cz

Androidová aplikace Pubtran pro hledání spojení a zobrazování jízdních řádů od Seznamu dostává sourozence také pro operační systém iOS. Funkčnost je prakticky stejná – můžete vyhledat spojení nebo jízdní řád pro konkrétní trasu, přičemž cestu z místa na místo, nikoli jen ze zastávky na zastávku si můžete prohlédnout rovnou na mapě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka Pubtran pro iOS

Kromě základních funkcí vyhledání spojení v městské i meziměstské dopravě a zobrazení v mapě umí Pubtran zobrazit informace o zpoždění, upozornit na odjezd spoje nebo přestup, sdílet spojení e-mailem nebo SMS, zobrazit nejbližší vagón pražského metra k výstupu z vestibulu a nově také přímo v aplikaci zakoupit SMS pro cestu MHD v městech, kde fungují elektronické jízdenky.

Klepněte pro větší obrázek
Jízdní řády od Seznamu nově v aplikaci na iOS a jako webová služba

Mapové podklady ze služby Mapy.cz využívá také nově spuštěná webová aplikace Jízdní řády, která prozatím běží v betaverzi. Seznam o spuštění služby uvažoval už dlouho, ale přístup k datům mu komplikoval monopol společnosti CHAPS, která je zdrojem dat pro portál IDOS. Seznam nyní pro své Jízdní řády využívá z části dostupná data o spojeních a částečně vlastní smluvně získaná data od dopravců (např. informace o výlukách a zpoždění spojů). Kompletní data má Seznam ve svých jízdních řádech například v Jihomoravském kraji, v Praze či Plzni.

Co říká Seznam k dostupnosti dat v Česku

V Evropě je běžným standardem otevřenost strojově čitelných dat z jízdních řádů. Díky tomu mají lidé k dispozici spoustu aplikací od různých poskytovatelů, které jsou na těchto datech založené. Česká republika je bohužel negativní výjimka: data z jízdních řádů musí dopravci ze zákona pod hrozbou sankcí poskytovat jedné firmě. Zájem uživatelů je až na posledním místě. Pozitivním příkladem může být naopak Švýcarsko: veškerá data o jízdních řádech jsou dostupná všem. Jízdní řády od Seznam.cz proto vyhledávání v kompletních švýcarských jízdních řádech také nabízejí.

Rozhodli jsme se vybudovat konkurenci dosud jedinému celorepublikovému hráči. Ten podle nás dlouhodobě zneužívá fakt, že má exkluzivní data, a dále je nezveřejňuje správně, přestože mají být ze zákona otevřená. Z provozu aplikace Pubtran i hledání spojení na Mapy.cz vidíme, že o náš způsob plánování tras veřejnou dopravou je zájem. Proto nás od spuštění Beta verze neodradilo ani to, že vinou monopolu, stále nemáme komplexní informace. Proti podle nás nelegálnímu chování společnosti CHAPS budeme nadále bojovat všemi dostupnými prostředky,“ vysvětluje Jan Štěpán, produktový manažer Jízdních řádů.

Jsou lepší mapy od Seznamu nebo Googlu?

Diskuze (17) Další článek: Moto Z2 Force Edition s odolným krycím sklem se tentokrát podívá i do Evropy

Témata článku: , , , , , Mapa, Vagón, Veřejná doprava, Plzeň, Republika, Česká republika, Mapový podklad, Plánování, Androidová aplikace, Spojení, Jízdní řád, Praha, Podklady, Pubtran, Produktový manažer, Jihomoravský kraj, Zobrazování, Evropa, Operační systém, Aplikace,