Siemens kvůli ztrátovosti utíká ze společného podniku s Nokií

Siemens zvyšuje své úsilí směřující k odchodu z evropského telekomunikačního podnikání, které dlouhodobě považuje za svou zátěž. Ve hře je snížení podílu či prodej celé části v Nokia Siemens Networks (NSN), společném podniku s finským výrobcem. NSN je od svého vzniku v roce 2007 ztrátový. Nokia a Siemens mu již musely poskytnout finanční injekce v objemu 2,5 miliardy eur (64 miliard korun). Společnosti uzavřely dohodu, podle které nesmí z podniku vystoupit. Platnost této dohody však v dubnu vyprší.

Akcionáři a Siemens i Nokia tak budou znovu smět volně nakládat se svými podíly. „Siemens určitě bude aktivní, a to nejen v zákulisí,“ tvrdí zdroj deníku Financial Times s tím, že firma chce zmenšit svůj padesátiprocentní podíl pod dvacet procent. „Neříkám ale, že je jistý úplný odchod,“ dodal.

Klepněte pro větší obrázek

Siemens, jehož záběr výroby sahá od lokomotiv přes turbíny až po lékařskou techniku, se od podzimu pokouší zbavit méně významných částí svého podnikání, aby tak snížil jeho rizikovost. V říjnu například oznámil svůj odchod ze solárního byznysu, podle firmy má totiž budoucnost především větrná a vodní energie. Evropský telekomunikační považuje Siemens za rizikový, protože jej ohrožuje asijská konkurence tlačící na snižování cen.

Nokia a Siemens uvažovali o prodeji společné firmy už předloni, k dohodě s potenciálními investory ale nedošlo. Oba partneři následně museli do NSN vložit miliardu eur, aby vyrovnali jeho platební bilanci. NSN se v průběhu loňského roku zbavila 17 tisíc zaměstnanců a zaměřila se na ziskovější části svého podnikání jako mobilní sítě. Firma od svého vzniku v roce 2007 vykázala zisk jen během několika málo čtvrtletí.

Zdroj Financial Times ze Siemensu tvrdí, že v ideálním scénáři by se našel silný investor ochotný převzít kontrolní podíl, což by dovolilo oběma dosavadním majitelům snížit své závazky. Ve druhé fázi by pak NSN převzala konkurenční francouzsko-americkou společnost Alcatel – Lucent a vytvořila dvě nové společnosti – jednu zaměřenou na mobilní sítě a druhou se specializací na optické sítě. Analytici odhadují hodnotu NSN až na deset miliard eur. Podle zdroje ze Siemensu by se ale skutečná prodejní cena pohybovala kolem poloviny této částky.

Diskuze (7) Další článek: Fujitsu Stylistic M702: profesionální tablet do prachu i deště [MWC]

Témata článku: Siemens, , , Finanční injekce, Podnik, Zdroj de, Injekce