Siemens M55: Němec čeří stojaté vody (velký test)

Siemens M55 byl představen na letošním CeBITu a v Česku se začal prodávat koncem června za necelých sedm tisíc. Má takřka shodné vybavení jako starší S55, hezčí design, lepší displej a také blikající diody. Sedm kapitol, sto dvacet obrázků!

Hned na úvod prozradím, což už stejně asi každý ví: Siemens M55 je hodně podobný modelu S55, a to jak rozměry, tak hmotností a funkční výbavou. Odlišuje se především designem ve stylu písmene X – do X je layout klávesnice, do X je o světlá plocha na zadní straně, formu písmene X najdete i na externím foťáčku.


Původně byl článek rozdělen do devíti kapitol; nicméně jsem si vědom toho, že by i ti nejotrlejší došli sotva do poloviny, proto jsem se snažil udělat kapitol co nejméně - ale i sedm je mnoho. Pokud si článek chcete přečíst nerozdělený, zkuste textovou verzi. Připravte se ale na dlouhý štrůdl informací a obrázků.

Pro „týnejdžry“

Barevnou kombinaci Iridium, kterou jsme testovali a která kombinuje oranžovou, světle a tmavě šedou, doplňuje verze Paladium, která je dencentnější a kombinuje černou a šedou barvu. Mně se více líbí Iridium, protože více odpovídá zaměření telefonu na mládež – a já se do ní zatím také počítám, i když věk tomu bohužel už moc neodpovídá.

 

 
Mobil má kompaktní velikost a je velmi lehký

M55 se cenou i provedením zaměřuje zejména na teenagery, kteří ocení funkce jako polyfonní vyzvánění, barevný displej, Javu (a zejména hry) či focení pomocí přídavného foťáčku. Pokročilejším uživatelům přijde vhod komplexní organizér, možnost připojit se k internetu nebo vícepoložkový adresář. Zkrátka M55 je nadupaný mobil, kterému oproti S55 chybí pouze Bluetooth a infraport; funkcím se budu věnovat dále.

   
Mobil je poměrně tenký --- V horní části chybí dírka pro poutko, to se připevňuje jinak a nepříliš pohodlně

Částečně odolný

Mobil nemá výměnné kryty, takže celková konstrukce je velmi kvalitní. Slabým místem je zadní kryt, který začal po čase slabě vrzat, stejně jako u S55 – ten má ale konstrukci ještě o něco chabější. Na druhou stranu jsem si na to, že zadní kryty mobilu mají určitou vůli zvyknul, takže mi to přijde docela normální. Celková konstrukce je bezesporu pevnější než u S55, čímž dává výrobce jasně najevo, že mobil bude putovat spíše do rukou mladých, kterým zkrátka občas vypadne z kapsy kalhot.

Proto se standardně dodává rovněž speciální pryžové pouzdro, díky čemuž je mobil odolnější vůči pádu a poškrábání. I když je mobil oblečen do tohoto nepříliš pohledného oblečku, stále se dá dobře používat; klávesnice a displej totiž nejsou zakryté. Je ale jasné, že na rozdíl od ME45 není mobil odolný vůči vlhku a krátkému kontaktu s vodou, takže stejně jako M50 a MT50 nepatří do kategorie odolných telefonů. Pokud je ale mobil oblečen do pryžového obalu, hůře se mačkají postranní klávesy, zejména červené a zelené tlačítko.

   
Mobil lze obléci do pryžového obalu, v němž je o něco odolnější a nepoškrábe se při pádech

Teenagerům se jistě bude hodit i možnost pověsit si mobil na krk nebo na ruku, záleží na použité šňůrce. Jen je trošku nešikovné „oblékání“. Pro šňůrku zde totiž není očko, jak bývá běžné, v horní části mobilu, ale na okraji krytu baterie. Abyste šňůrku navlékli, musíte sejmout kryt a vyjmout baterii, zasunout šňůrku pod malý výběžek a zase mobil zavřít. Stejné řešení používá např. S55 a osobně se mi moc nelíbí. Šňůrka nebyla součástí standardního balení.

 
Šňůrka se připevňuje pod kryt baterie, bohužel kvůli tomu musíte vyjmout baterii

Dva, ale i čtyři dny

Baterie je stejná jako u S55 a stejným způsobem se vyjímá a zasunuje. Karta SIM je vložena pod ní v malém šuplíčku, není problém ji vyměnit. Baterie je typu Li-Ion a při běžné používání udrží mobil zhruba čtyři dny, když moc nevoláte, vypnete Dynamic light (viz dále) a nehrajete hry. Mně vydržela baterie něco málo přes dva dny, jenže v tom je cca hodina volání denně plus nějaké to testování. Nabíjení trvá zhruba dvě hodiny, spíše méně. Nabíječka je kompaktní a lehká, stejná jako u S55.

 
Zadní strana přípomíná stejně jako předek velké X

 
Pod krytem se skrývá baterie --- Pod baterií je v malém šuplíčku
ukryta SIM; vyjímá se snadno

 
Nabíječka má velmi kompaktní rozměry.

Mimochodem, jakmile je ukazatel stavu baterie na nule, zobrazí se několikrát po sobě hlášení, že je akumulátor vybitý a mobil bude po chvilkách krátce pípat; naštěstí docela tiše. Jakmile toto pípání uslyšíte, vězte, že mnoho energie nezbývá a do několika minut je vhodné najít nabíječku.

 
Když uvidíte tuto hlášku, utíkejte rychle k nabíječce

Témata článku: Siemens, , Nokia 3650, Nokia 6100, Nokia 6610, Nokia 7250, Nokia 7650, Siemens M55, Siemens S55, Siemens SL55, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T68i, Rychlé vytočení, Sto, Němec, Iridium, Vybitá baterie, Test, Postranní tlačítko, Běžné oko, Velký test, Velký, Light OS, Marketingové označení