Siemens představil mobilní síť čtvrté generace NGMN

Sítě třetí generace se ani nestačily pořádně rozšířit a už jim dýchají na záda mobilní sítě generace čtvrté. Siemens předvedl na výstavě Mobile Network Evolution Days v Mnichově první živou prezentaci funkcionalit a výhod takové sítě. Prezentovaná síť NGMN – Next Generation Mobile Network – je vývojovou nadstavbou mobilního standardu UMTS a na trhu bude uvedena do roku 2010. Tato technologie využívá maximální přenosovou kapacitu stávajících UMTS frekvencí a nabídne teoretickou rychlost přenosu dat až 100 Mbit/s.

„Ve vývoji této technologie jsme průkopníky,“ říká Christoph Caselitz, prezident oblasti Mobilních sítí společnosti Siemens. „NGMN bude postavena na stávajících infrastrukturách, což operátorům umožní ji rychle a efektivně zavést.“ Při demonstraci budoucí sítě Siemens simuloval kompletní radiovou síť NGMN a použil ji k přenosu živých her a videa ve vysokém rozlišení na mobilní přístroje.

Při demonstraci technologie přenesl Siemens prostřednictvím simulované NGMN sítě dvě videa s vysokým rozlišením HDTV, každé rychlostí 5 MBit/s, na dva přístroje. Během prezentace bylo jasné, že jsou videa přenášena v rovnoměrně vysoké kvalitě nezávisle na poloze uživatele v síti. Siemens výrazně snížil zpoždění v rámci online hry, která vyžadovala výrazně nízké systémové zpoždění a rychlejší reakci uživatele.

Standardizační výbor Third Generation Partnership Project (3GPP) pracoval na standardizaci radiové sítě NGMN od počátku roku 2005. Siemens od té doby standard zkoumal a vyvíjel. Podobně jako další celulární radiové technologie WiMAX a Flash-OFDM funguje i NGMN na bázi OFDM. V rámci NGMN jsou však individuální frekvence přiděleny adaptivně. Uživatelům jsou přiděleny přesně takové frekvence, které jim nejvíce vyhovují. Navíc, volná síťová kapacita je přerozdělována v intervalu pouhých 0,5 milisekund – tzn. 2000krát za sekundu – což výrazným způsobem snižuje zpoždění v porovnání s ostatními OFDM systémy.

Diskuze (36) Další článek: Aktualizujte si sami firmware na své Nokii, přibyla podpora dalších modelů

Témata článku: Siemens, Mobilní síť, Mobilní standard, Sít, Pře, Síť, Čtvrt, Mobil, Gen, Generace, MOBI


Určitě si přečtěte