Sítě třetí generace už využívá 30 miliónů zákazníků v 37 zemích světa

Rozšiřování mobilních sítí třetí generace je nezadržitelné. Svědčí o tom i poslední výsledky sdružení GSA (Global mobile Suppliers Association). Z posledních průzkumů vyplývá, že v současné době je po celém světě v provozu 82 sítí třetí generace WCDMA. Tyto sítě jsou rozmístěny v 37 zemích světa a již vydělávají svým operátorům. V testovacím provozu je dále 22 nových sítí, které se mají dočkat komerčního spuštění ještě do konce roku 2005.

Činí se ovšem také výrobci zařízení pro koncové uživatele. V současné době je na trhu 186 typů přístrojů pracujících v mobilních sítích třetí generace; většinu samozřejmě tvoří telefony, část pak modemy, speciální datové karty apod. Za posledních šest měsíců přitom do tohoto počtu přibylo 70 nových přístrojů. Kolik jich asi bude za další půlrok? Zatím se na výrobě těchto zařízení podílí 26 výrobců.

Tyto zajímavé statistiky pak ještě doplňují data společnosti Informa Telecoms & Media, která uvádí, že na konci července tohoto roku bylo po celém světě registrováno u všech operátorů 30,79 miliónů uživatelů sítí třetí generace, což znamená nárůst o 13,9 miliónů uživatelů od konce roku 2004.

Tip: co jsou to vlastně sítě třetí generace? Co znamenají zkratky jako UMTS, WCDMA nebo Flash-OFDM? Nevíte? Přečtěte si vše vysvětlující článek

Diskuze (7) Další článek: Spadla z nebe: korejská lahůdka Sky

Témata článku: Svět, Milión, Milión zákazníků, Gen, Generace, Sít, Třetí generace, Zákaz, Mil, Zak


Určitě si přečtěte