Škodí mobil zdraví? Švédové tvrdí, že ano

Švédský lékařský institut včera vydal tiskovou zprávu, ve které shrnuje výsledky svého průzkumu vlivu mobilních telefonů na lidský organismus. Výzkumníci zjistili, že u lidí, kteří více než deset let používají mobilní telefon, se objevuje zvýšené riziko vzniku nádoru zvukového nervu, a právě na straně hlavy, kde nejčastěji drží mobil. U uživatelů, kteří mobil používají kratší dobu, se tato náchylnost k onemocnění neprojevila.

Dobrou zprávou může být, že před deseti lety se ve Švédsku používala pouze analogová technologie NMT s vyššími vysílacími výkony než má dnešní GSM. Nelze ale na druhou stranu prokázat, jestli je na vině pouze tento systém a že u GSM nic podobného nehrozí.

Průzkum probíhal po tři roky v různých oblastech Švédska. Bylo osloveno 150 pacientů, kteří trpěli touto chorobou, a k tomu 600 zdravých lidí. U vzorku respondentů, kteří přes deset let používali mobilní telefony, se riziko výskytu nádoru zdvojnásobilo. Pokud se bere v úvahu strana hlavy, ke které se telefon nejčastěji přikládá, je riziko až čtyřnásobné.

Nádor zvukového nervu není zhoubný, v běžné populaci se objevuje u jednoho dospělého člověka na 100 000 lidí za rok.

Diskuze (22) Další článek: Talby: japonská supertenká lahůdka

Témata článku: Zdraví, Zvýšené riziko, MOBI, Lidský organismus, TV +, Mobil, ANO


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21