Škodlivost mobilů může potvrdit či vyvrátit dlouhodobá studie

Škodlivost mobilů může potvrdit či vyvrátit dlouhodobá studie

Začátkem dubna odstartovala třicetiletá studie "COSMOS", jejímž výsledkem má být definitivní prokázání či vyvrácení škodlivosti mobilních telefonů. Za studií stojí uskupení na výzkum mobilních technologií a jejich vlivu na lidský organismus (MTHR) ve Velké Británii, dohled nad celým projektem vykonávají vysokoškolští vědci a nezávislí odborníci.

Hlavním rozdílem oproti předchozím studiím bude právě dlouhodobé zkoumání na dobrovolnících. Zkoumání bude probíhat v reálném čase, přičemž získaná data budou vyhodnocována a zveřejněna každých deset let.

Profesor na univerzitě v Nottinghamu Lawrence Challis, tvrdí že rakovina se od počátečního stadia může rozvíjet i 10-15 let, než se objeví první příznaky. Právě proto je klíčová dlouhodobost studie COSMOS. Vědci by chtěli brzy oslovit více než 2,4 milionu uživatelů mobilních služeb. Dosud se přihlásilo pouze 232 dobrovolníků. Optimální skupina pro sledování by měla obsahovat 100 000 lidí. Testovaní budou muset strpět kontrolu mobilního telefonu, vypisovat dotazníky, zveřejňovat telefonní účty a pravidelně se účastnit kontrolních dnů.

Zprávu zpracovala www.MobilMania.sk 

Diskuze (6) Další článek: Nokia: „Digitální zrcadlovky budou brzy zbytečné“ (komentář)

Témata článku: Ostatní, Studie, Pot, Rakovina, Mobil, Lidský organismus, Mobil m, Škodlivost, MOBI


Určitě si přečtěte