Sony ukazuje cestu aktualizace Androidu od Googlu až k zákazníkovi [infografika]

Sony ukazuje cestu aktualizace Androidu od Googlu až k zákazníkovi [infografika]

Aktualizace operačního systému Android jsou mezi uživateli smartphonů velké téma. Applisté se Androiďákům vysmívají, že na čerstvou verzi systému čekají klidně i několik měsíců, zatímco oni ji mají nejpozději pár týdnů od vydání.

Cesta nové verze Androidu do starších smartphonů je ale mnohem trnitější než u iPhonů, kde má celý proces aktualizace iOS pod palcem Apple. U smartphonů  s Androidem vstupují do řetězce kromě Googlu díky vlastním nadstavbám i výrobci hardwaru a mnohdy i operátoři.

Takový řetěz navazujících činností funguje například u Sony, které nad Androidem šlechtí vlastní nadstavbu Xperia UI. Japonský výrobce pravidelně zveřejňuje seznam a přibližný časový rámec, kdy a která jeho zařízení obdrží novou verzi systému. V infografice ukazuje, co vše předchází tomu, než se očekávaný OTA update přihlásí v telefonu o stažení.

Klepněte pro větší obrázek

1. PDK – několik týdnů před vydáním nové verze Androidu pošle Google do Sony tzv. Platform Developer Kit, tedy balík zdrojových souborů pro vývojáře, na kterém mohou softwaroví specialisté Sony začít testovat a optimalizovat svá zařízení.

2. Položení základů – v okamžiku vydání nového Androidu zahajuje Sony okamžitě práci a propojuje novou verzi se svými systémy

3. HAL – Hardware Abstraction Layer je fáze „sladění“ hardwaru se softwarem. Protože Sony využívá různé komponenty od více výrobců, nemůže tuto práci nechat pouze na výrobci čipsetů.

4. Implementace základních funkcí – jako první Sony zprovozní základní funkce, kterými jsou telefonování, zprávy a mobilní data

5. Specifické přídavky – v této fázi se Android definitivně překryje nadstavbou Xperia UI, což znamená nejen použití vlastní grafiky, ale i aplikací (e-mail, kontakty, hudba, album atd.)

6. Testování uvnitř firmy – raná verze systému je poskytnuta zaměstnancům uvnitř společnosti. Ti hlásí veškeré chyby nebo nestandardnosti v chování.

7. Testování vně firmy – poté přicházejí na řadu beta testeři mimo společnost Sony, kteří opět reportují veškeré bugy systému

8. Standardizace – velmi důležitá fáze, ve které musí projít standardizací všechny síťové funkce (Wi-Fi, Bluetooth, mobilní konektivita)

9. Operátoři – v této fázi vstupují do hry operátoři, kteří si chtějí software dále přizpůsobit (např. logo operátora při startu telefonu, předinstalované aplikace, tapety atd.)

10. Uvedení – v této chvíli je nová verze Androidu s nadstavbou Xperia UI a případnými úpravami od operátora připravena a putuje na smartphony koncových zákazníků nejčastěji jako OTA aktualizace. Stáhnout se ale dá i přes desktopový program do smartphonu připojeného k PC přes kabel.

11. Monitoring – ani po ostrém vydání aktualizace práce nekončí. Sony sleduje fóra a sociální sítě a zjišťuje spokojenost zákazníků. Může se stát, že i v této fázi se může objevit bug, naposledy například u aktualizace Xperia XZ Premium na Android 8.0 chyba v aplikaci fotoaparátu. V takovém případě musí Sony vše zkontrolovat a připravit drobnější aktualizaci, tzv. záplatu.

Android 8.0 Oreo pro smartphony Xperia přináší hned několik novinek:

Diskuze (7) Další článek: Trh s tablety pokračuje v pádu. Apple a někteří další i přesto dokázali růst

Témata článku: Sony, Android, Smartphony, Aktualizace, Xperia, Update, Mobilní data, Bluetooth, Aktualizace softwaru, OTA, Infografika, Velké téma, Verze systému, Celý proces, Základní funkce, Zak, Japonský výrobce, #Android, Sony WF, Hal, Akt, Mobilní konektivita, Desktopový program, Raná verze, Předinstalovaná aplikace


Určitě si přečtěte