T-Mobile testuje digitální TV v mobilu

Tisková zpráva

 • Velký test „Televize v kapse“ začíná
 • Službu otestuje během dvou měsíců více než 250 uživatelů
 • Uživatelé budou mít k dispozici deset atraktivních televizních programů
 • Komerční spuštění vyžaduje vyčlenění DVB-H multiplexu a změnu mediálního zákona

Praha 24. října 2006 – T-Mobile společně s Českými radiokomunikacemi dnes zahajují šestitýdenní veřejný test „Televize v kapse“ – digitálního televizního vysílání určeného pro mobilní telefony na bázi standardu DVB-H. Od loňské premiéry na veletrhu Invex se služba dočkala celé řady vylepšení. Poprvé bude signál šířen na rozsáhlejším území zahrnujícím většinu území hlavního města Prahy, včetně pokrytí uvnitř budov, uživatelé budou mít k dispozici výběr z deseti televizních programů a kromě interaktivních prvků budou moci využívat i elektronického programového průvodce (tzv. EPG – Electronic Program Guide). Na projektu spolupracuje řada technologických partnerů (Gemalto, Motorola, Nagravision, Rohde & Schwarz, Sagem, Samsung, Siemens a TIM) a dodavatelů obsahu (Česká televize, CzechTourism, Euronews, Filmbox, JETIX, National Geographic, Óčko, Playboy TV, Prima TV a TOP TV).

„Od prvního představení ‚Televize v kapse‘ jsme učinili významný pokrok – ať už v oblasti interaktivity, široké nabídky televizních programů či dalších služeb pro zákazníky,“ říká Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel T-Mobile a dodává: „Jsme velmi rádi, že díky tomuto projektu patří Česká republika mezi průkopnické země, kde by se DVB-H mohlo stát komerční multimediální službou.“

Pilotní provoz

Testování bude probíhat na území Prahy během října a listopadu letošního roku. „Televizi v kapse“ bude moci vyzkoušet více než 250 uživatelů z řad zákazníků a zaměstnanců T-Mobile a Radiokomunikací. Hlavním cílem pilotního provozu je otestovat jednotlivé prvky služby, preference a chování zákazníků před komerčním spuštěním služby. Hlavním dodavatelem mobilních telefonů pro testovací provoz je Motorola, signál bude šířen prostřednictvím sítě Radiokomunikací ze strahovského vysílače.

“Při přípravě testovacího vysílání ve formátu DVB-H jsme mohli využít své bohaté zkušenosti s digitálním televizním vysíláním. Některá specifika DVB-H jako je například pokrytí uvnitř budov však představovala i pro nás technologickou výzvu,“ říká Ing. Martin Roztočil, ředitel Úseku vysílacích služeb Radiokomunikace a.s.

Jednou z nejdůležitějších novinek představených v rámci testu je šifrování vysílaného obsahu. Kódování jednotlivých programů je základním předpokladem pro úspěšný komerční provoz služby, jelikož umožňuje dostatečnou ochranu vysílaných TV kanálů. T-Mobile tak garantuje mediálním partnerům autorizované šíření jimi poskytovaného obsahu.

Klíčovým prvkem celého systému je inovovaná SIM karta T-Mobile. Ta umožní uživateli přístup k objednanému TV vysílání a to jak k ucelené nabídce programů v rámci zvoleného balíčku, tak i k prémiovým TV kanálům či speciálním pořadům dle přání uživatele např. sportovní zápasy či koncerty.

Novinky – větší komfort pro diváky

V nabídce je celkem 10 televizních programů: sedm volně šířených a tři kódované. K dispozici bude jak zpravodajství, tak dokumenty, filmové kanály či vysílání pro děti, ale i dospělé.

Volně šířené programy:

 • ČT24
 • CzechTourism – Informační kanál pro turisty
 • Euronews
 • Óčko
 • t-music
 • Playboy TV
 • TOP TV

Kódované kanály:

 • Filmbox
 • JETIX
 • National Geographic

„Televize v kapse“ svým divákům nenabídne jen pasivní sledování programů, ale i celou řadu interaktivních prvků, například stahování melodií, objednání SMS a MMS informačních kanálů, přístup na internetové stránky atd.

Uživatelé budou mít rovněž k dispozici EPG (elektronický programový průvodce), ve kterém naleznou aktuálně vysílaný program, včetně přehledu na příští týden. Prostřednictvím EPG si budou moci nastavit upozornění na jimi vybraný program.

V průběhu testování bude také připravena prezentační místnost v sídle společnosti T-Mobile, kde si případní zájemci mohou službu vyzkoušet.

Partneři

Rozsáhlé testování mobilní TV je výsledkem intenzivní spolupráce partnerských společností, které patří k lídrům ve svém oboru. Hlavními technologickými partnery projektu jsou Radiokomunikace (síť pro vysílání ve formátu DVB-H), Siemens (systémová platforma), Motorola, Sagem, Samsung (koncová zařízení), Rohde &Schwarz (komponenty sítě DVB-H), Gemalto a Nagravision (řešení ochrany přístupu ke službě), TIM (testování DVB-H roamingu).

Atraktivní obsah pro koncové uživatele poskytli mediální partneři: Česká televize, CzechTourism, Euronews, Filmbox, JETIX, National Geographic, Óčko, Playboy TV, Prima TV a TOP TV.

Budoucnost

T-Mobile má zájem "Televizi v kapse" komerčně spustit v nejbližším možném termínu, nejlépe v roce 2007. To je však možné pouze za splnění nezbytných podmínek, jimiž je především definování a přidělení kmitočtů (multiplexu) pro vysílací síť ve standardu DVB-H Českým telekomunikačním úřadem. Z hlediska investičních nákladů a finanční návratnosti služby bude nutné sdílení digitální vysílací sítě DVB-H více mobilními operátory. Druhou zásadní podmínkou je provedení nezbytných změn v zákoně o rozhlasovém a televizním vysílání, na jejichž základě Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělí souhlas s vysíláním programů v síti DVB-H.

T-Mobile věří, že "Televize v kapse" osloví široké spektrum zákazníků a stane se úspěšným příkladem inovativního partnerství v oblasti multimediálních služeb.

Diskuze (8) Další článek: MyGuide SilverGuide: téměř dokonalá jednoduchost (test)

Témata článku: Gemalto, Filmbox, Pasivní sledování, T - Mobil, Rohde, Veřejný test, Rozsáhlé testování, MOBI, Digital, Investiční náklad, TV +, Digit, Sportovní zápas, Test, MobilSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

EISA: nejlepší televizory, projektory a multimediální přehrávač pro rok 2022/2023

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, projektory, ale také mutimediální přehrávač. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

Jaromír Puk
Televizory
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Testujeme Samsung Galaxy Z Fold4. Není to revoluce, ale spíš odstraňování neduhů třetí generace

Testujeme Samsung Galaxy Z Fold4. Není to revoluce, ale spíš odstraňování neduhů třetí generace

** Do redakce nám dorazil skládací Galaxy Z Fold4 ** Změn není tolik, ale zato jsou smysluplné ** Telefon nám dorazil v šedozelené barevné kombinaci

Martin Chroust
Skládací konstrukcePreview