Technologické firmy vedou odliv peněz z USA, danit „doma“ je nic nedonutí

Největší americké korporace drží stále více peněz v zahraničí, aby své zisky uchránily před americkým daňovým systémem.
Technologické firmy vedou odliv peněz z USA, danit „doma“ je nic nedonutí

Během loňského roku se objem takto ulitých peněz zvýšil o osm procent na 2,1 bilionu dolarů. Nejhorlivěji si v tomto směru počínají technologické společnosti: osm největších z nich přispělo do celkové sumy částkou 69 miliard dolarů.

Agentura Bloomberg si dala tu práci a prozkoumala dokumentaci o hospodaření všech firem z indexu Standard & Poor's 500. Vynechala přitom tři kategorie společností: ty, které působí výhradně na území Spojených států; ty, které mají hlavní sídlo mimo USA (ačkoli mnohé z nich jsou původem i zaměřením americké) a realitní investiční trusty. Zbylo 304 společností, jejichž dokumentaci agentura zkoumala podrobně; a výsledek toho mravenčího úsilí stál za to.

Celkem osmapadesát firem z různých sektorů se rozhodlo pro „repatriaci zisků“, tedy pro stažení peněz držených v zahraničí zpět do USA, i za tu cenu, že více než třetinu z nich rovnou odevzdají berňáku. Naopak Microsoft, Apple, Google a další technologické firmy jdou opačnou cestou a ponechávají v zahraničí co nejvíce svých zisků.

Výhoda pro IT

Takové počínání má několik důvodů. Z peněz vydělaných v zahraničí dluží americké korporace federální vládě daň ve výši 35 procent. Od základu, jejž tvoří provozní zisk, se odečítají odvody odevzdané vládám zemí, v nichž dotyčné společnosti působí.

Kromě toho - a v tom je zakopaný pes - se odečítají i investice v dotyčných zemích; daň je navíc splatná až ve chvíli, kdy firma převede peníze do USA. Daňový systém tak vytvořil veškerou myslitelnou motivaci k tomu, aby se firmy 1) snažily investovat spíš v zahraničí než v USA; 2) mimo dosah amerických úřadů držet i zbytek vydělaných peněz - alespoň do chvíle, kdy se příslušné zákony změní v jejich prospěch.

Klepněte pro větší obrázek
Pořadí amerických technologických firem podle objemu zisků držených v zahraničí (v miliardách dolarů). Další parametry tabulky lze zadat na webu agentury Bloomberg.

Technologické firmy pak mají obrovskou výhodu v tom, že velká část jejich příjmů se generuje způsobem, v němž geografie hraje pramalou roli. Typickým příkladem je duševní vlastnictví, jeden z nejdůležitějších zdrojů příjmů těchto firem. Stačí si zaregistrovat patent v cizině a veškeré peníze z něho plynoucí už míří do jiné daňové jurisdikce, než je ta americká. Naopak třeba ropné firmy jsou na geografii z definice podstatně více závislé.

Delikátní problém

„Repatriace nedává smysl,“ řekl Bloombergu Joseph Kennedy z Nadace pro inovaci a informační technologie, jež zkoumá mimo jiné i účinnost daňových zákonů. „Společnosti působící v oboru IT mají obrovskou pružnost v rozhodování o tom, ve které zemi budou své zisky danit.“

A také toho náležitě využívají. Microsoft, Apple a Google loni v zahraničí vydělaly shodně o 20 procent více než v roce 2013; mezi firmami, které mimo USA vydělaly přes 16 miliard dolarů, je to nejrazantnější nárůst. IBM, Cisco, Oracle, Qualcomm a Hewlett-Packard přidaly nejméně po čtyřech miliardách; celkem se těchto osm firem postaralo o 45 procent letošního čistého nárůstu celkové částky, již americké firmy drží v zahraničí.

 

Microsoft tvrdí, že je v podstatě globální firmou a daňové klima v USA prostě novým investicím nepřeje.

 

Firmy postupují v tomto delikátním problému různě. Například z Googlu odešel již v prosinci roku 2014 dopis adresovaný regulátorovi finančních trhů, Komisi pro dohled nad obchodem s cennými papíry. Firma v něm argumentuje, že potřebuje 20-30 miliard dolarů na zahraniční akvizice, 12-14 miliard, jimiž hodlá platit účast zahraničních poboček na rozvoji aktiv v podobě duševního vlastnictví a další dvě až čtyři miliardy na kapitálové výlohy.

Microsoft zase tvrdí, že je „v podstatě globální firmou a daňové klima v USA prostě novým investicím nepřeje“. Cisco zase přes média vyslalo do Washingtonu vzkaz, že pokud se příslušné zákony nezmění, bude raději investovat v indii, Francii a Izraeli.

Prázdniny nebudou

Prezident Barack Obama proto ve spolupráci s republikánskými špičkami v Kongresu a dokonce i s představiteli velkých korporací navrhuje snížit daň ze zmiňovaných na 14 procent. Naopak nehodlá opakovat tah George W. Bushe z roku 2004, kdy všechny firmy dostaly možnost repatriovat svoje výdělky výměnou za daňové prázdniny - po dobu několika let by firmy z těchto peněz platily daň 5,25 procenta.

„Prezident a výkonní šéfové korporací sdílí ochotu pracovat s Kongresem tak, aby výsledkem byla podnikání nakloněná daňová reforma.“ Jak však trochu jízlivě poznamenává agentura Bloomberg, ani zdaleka to neznamená, že se tak v nejbližší době stane.

Diskuze (3) Další článek: Elephone P5000: čínský půlmaratonec [vyzkoušeno]

Témata článku: USA, Hospodaření a finance, Cisco, Obama, George, Daňový zákon, Daňová reforma, Kennedy, Počínání, Informační technologie, QuickTake, Hlavní sídlo, Dan, Duševní vlastnictví, Pen, Finanční trhSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Programování elektroniky: Vodotěsný trojteploměr s real-time grafem na Google Drive

Programování elektroniky: Vodotěsný trojteploměr s real-time grafem na Google Drive

** Dnes si postavíme Wi-Fi teploměr s trojicí dvoumetrových sond ** Data se budou skrze internet odesílat na Google Drive ** Tam je zpracuje Apps Script a uloží do tabulkového dokumentu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuPython
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace