V bezdrátovou technologii NFC je vkládána velká budoucnost – mobilní platby, přenos souborů, párování příslušenství atd. NFC si jako své heslo vzali výrobci elektroniky, obchodníci i finanční instituce, nadšení propadla média a následně i uživatelé. NFC platby mobilem se testují i u nás. Celá tahle idea však dostala pořádný políček od olympijského Londýna.
NFC se do praxe dostává jen pomalu a pomoct měla i olympiáda. V londýnském metru se bezkontaktně platí už několik let kartou Oyster a letos se měly přidat i mobilní telefony s NFC. V celé věci se hodně angažoval Samsung, který tuhle technologii má ve svém „oficiálním olympijském telefonu“ Galaxy S III. Při testech však londýnská dopravní společnost Transport for London označila technologii NFC v mobilních telefonech za nedostatečně rychlou. Její ředitel pro zákaznický komfort Shashi Verma pro GigaOm.com říká: „Testovali jsme NFC v letech 2008 a 2010. V obou případech jsme však zjistili, že technologie není dost rychlá na to, aby provedla transakci v čase pod 500 milisekund, což vyžadujeme. Nicméně stále sledujeme vývoj a technologii nezavrhujeme.“ Bylo by zřejmě nadsazené říct, že NFC mobily způsobí zácpu v olympiádou zatíženém londýnském metru. Na druhou stranu je vidět, že prostor pro zlepšení zde stále je…
Oyster card se k placení za londýnské metro a autobusy používá už od roku 2003. Jedná se o kartu formátu běžné „kreditky“. Uvnitř je integrovaný RFID čip s unikátním identifikátorem, kterému je v systému přiřazen účet, na který si uživatelé dopředu ukládají peníze. Toto řešení je schopné provést transakci (jednoduché přidržení karty u snímače na turniketu či v autobuse) v čase od 300 do 350 milisekund. NFC je jakousi nadstavbou nad pasivními RFID čipy a (do určité míry) je s nimi kompatibilní.