Tele Atlas přidává pokrytí ve východní Evropě

Tele Atlas se pochlubil svým pokrytím Evropy. V úterý vydal tiskovou zprávu, kde shrnuje svoji současnou nabídku mapových podkladů, které si mohou výrobci navigačních systému koupit a používat ve svých zařízeních.

Právě nyní byl překročen důležitý milník: byla kompletně pokrytá celá západní Evropa. Došlo k tomu zařazením detailních map Irska a Severního Irska. Evropské mapy nyní zahrnují 7,8 milionu kilometrů silnic – to odpovídá deseti cestám k Měsíci a zpět nebo 195 obkroužení rovníku. Databáze pokrývá 386 milionů obyvatel, 1,7 milionu zájmových bodů a téměř devadesát procent čísel domů.

Tele Atlas pokročil také v pokrývání zemí východní Evropy. Kromě České republiky, Maďarska, Polska a Ruska přibyly také baltské státy (Estonsko, Litva, Lotyšsko). Ve východní Evropě jde dohromady o 536 tisíc kilometrů silnic.

Ve výčtu východoevropských zemí ale na oficiální stránce chybí Slovensko. Můžeme to brát jako přehlédnutí autora tiskové zprávy. Anebo Tele Atlas naznačuje, že mapy Slovenska ještě nejsou tak dobré, aby se jimi chlubil? To by znamenalo, že těmi ostatními se už chlubit může a že tedy byly podstatně vylepšeny. Spíš bych ale sázel na chybu, protože text jinak upozorňuje, že mapy spočívají hlavně v propojovací silniční síti a podrobně jsou pokrytá jen větší města.

Trochu mě překvapil názor v článku webu YourNav.com, kde editoři Tele Atlas chválí, že ve východní Evropě konečně dohnal Navteq. Zkušenosti s jízdou s navigacemi, které jsou vybaveny mapami Navtequ, ale jasně říkají, že od Prahy na východ jsou u nás prakticky nepoužitelné.

Navteq sice v květnu oznámil, že pokrývá 600 tisíc kilometrů silnic východní Evropy a Tele Atlas má teprve dnes 536 tisíc, dokud ale pokrytí zemí nedosáhne určité hranice, je použitelnost map velmi sporná. A této hranice v České republice dosáhl Navteq zatím pouze v západní části, na rozdíl od poměrně slušného pokrytí Tele Atlasu. V dalších východních zemích na tuto hranici zatím nedosahuje žádný z dodavatelů, takže je trochu předčasné mluvit o nějakých prvenstvích.

Diskuze (3) Další článek: Nové Mio H610: navigace spíše pro ženy

Témata článku: , Důležitý milník, Tele Atlas, Východ, Milión kilometrů, Atlas