Testujeme Benq-Siemens S88: na starý dobrý Siemens zapomeňte

Telefonům značky Siemens jsme často vytýkali, že mají velmi strohé grafické prostředí. Poté, co se Siemensu zmocnil asijský Benq, bylo celkem jasné, že se u nových modelů situace změní. Pochvalu si zaslouží například Benq-Siemens S68, který se drží klasické siemensovské struktury nabídky, ale grafika je vkusně vylepšena.

U modelu S88 se však výrobce rozhodl použít úplně nového softwaru z produkce Benqu. V některých detailech je sice vidět snaha o jistou podobnost s nabídkou starých Siemensů, ale jinak se jedná o úplně jiný telefon. Vše je hezky barevné, ale možná už je to zase až příliš. Na výběr je ze tří barevných schémat a všechny tři používají syté barvy. Ocenil bych nějaké decentnější, ale to je jen otázka vkusu.

Prostředí telefonu už jsem si mohl krátce prohlédnou při představení v Berlíně, ale tenkrát nebylo ještě počeštěno a firmware nebyl finální, tak jsem jej dopodrobna nestudoval. Nyní, při přípravě recenze, však zjišťuji, co nemilého v sobě nové prostředí skrývá. Několik Siemensů jsem používal i delší dobu a docela rád, o to více mě teď změna mrzí a motivovala mě k napsání této bleskovky.

Zklamalo mě například toto:

  • pomalý pohyb v nabídce
  • není uživatelská nabídka s oblíbenými funkcemi
  • displej po chvíli nečinnosti zcela zhasne
  • vyhledávání v telefonním seznamu podle prvního písmena
  • chybí možnost rychlé volby oblíbených čísel
  • chybí e-mailový klient
  • kalendář začínající nedělí a s anglickými popisky dnů, bez týdenního náhledu
  • úkolovník bez možnosti zadání priority úkolu
A hrůzným se odvážím nazvat editor pro psaní textových zpráv. Ukazuje sice počet použitých SMS zpráv, ale neodpočítává znaky. Po napsání jedné zprávy se editor zpomalí a při rychlém psaní písmenka na displeji dobíhají se značným zpožděním. Slovník T9 píše bez diakritiky, což je chvályhodné, ale slovní zásobě udělal ostudu podobně jako Motorola s iTapem – nezná název výrobce telefonu, tedy slovo Benq. To je spíše jen taková perlička, jinak slovní zásoba slovníku není špatná.

To nejhorší je ale způsob přepínání mezi psaním se slovníkem T9 a bez něj. K přepínání se používá mřížka. Při psaní s T9 po jejím krátkém stisknutí přepnete na psaní bez T9 a po opětovném krátkém stisku přejdete do režimu zadávání čísel (ta mimochodem nelze zadat delším podržením příslušené klávesy). Po dalším krátkém stisku se dostanete zpět na T9 ovšem v anglickém jazyce. Pokud chcete češtinu, musíte mřížku zmáčknou ještě desetkrát a přeskočit tak všechny nabízené jazyky včetně Bulhraštiny a Turečtiny. Strávil jsem mnoho času pátráním nad tím, jak tuto vlastnost telefon odnaučit. Kroutím hlavou a odmítám tomu věřit, ale už to tak asi je a nic s tím nenadělám. Delším podržením mřížky totiž aktivuji režim psaní s počátečním velkým písmenem, hvězdička slouží pro zadání speciálních znaků, delším podržením se aktivuje režim zadávání číslic (proč duplicita?). Pravá kontextová klávesa slouží pro mazaní znaků, levou vstoupíte do dílčí nabídky. Zde najdeme možnost výběru jazyka T9, ale možnost pevného nastavení jediného zde nenacházím.

Strukturu nabídky a propracované funkce Siemensů jsme často chválili a německé telefony si proto získali pověst telefonů vhodných pro aktivní pracovní použití. Naštěstí jej Benq u některých nových modelů zachoval a jen vizuálně upravil – týká se to například Benq-Siemensu S68, EF81 nebo EL71. Nové grafické prostředí Benq-Siemensu S88 mě zatím po stránce funkčnosti ale velmi zklamalo. Možná bude chyba jen v nedoladěném firmwaru, ale bude nový dostupný a snadno aplikovatelný jako u starých Siemensů? Obávám se že ne.

Telefon mě dokázal překvapit i mile, o tom ale až v recenzi. A pokud se snad najde nějaký majitel Benq-Siemensu S88, který problém s přepínáním T9 nemá, nebo přišel na to, jak jej odstranit, ať mě prosím upozorní. Rád bych tuto bleskovku (nebo alespoň onu část) s omluvou a popelem nasypaným na hlavu smazal.

Diskuze (27) Další článek: Live! se blíží: Vodafone ruší osobní wap portály

Témata článku: Benq, Benq-Siemens, Siemens, Benq-Siemens S68, Benq-Siemens S88, Pomalý pohyb, Starý, Duplicita, Dobrý, TestVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Herní filosofie: hraní napříč časem aneb z gaučů do online světa

Herní filosofie: hraní napříč časem aneb z gaučů do online světa

Od diskety po Game Passy, aneb jak se mění obraz herní scény.

Ladislav Novák
Téma
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
iPhone 14 prošel testem odolnosti s čistým štítem. Jen safírové sklo kryjící foťáky není tím, čím se zdá být

iPhone 14 prošel testem odolnosti s čistým štítem. Jen safírové sklo kryjící foťáky není tím, čím se zdá být

** iPhone 14 se dostal k Zacku Nelsonovi, a dostal pořádně do těla ** Největším zklamáním je krycí sklo foťáků, které není ze safíru ** Telefon přestál pokus o přeložení bez úhony

Martin Chroust
JerryRigEverythingiPhone
Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

Jak dobře vybrat tiskárnu. Kdy se vyplatí laserová a kdy je lepší tankový inkoust

** Stará doporučení laserovka vs. inkoust už neplatí ** Nejvíc záleží na tom, kolik toho vytisknete ** U laseru zaplatíte buď za hardware, nebo za provoz

Jiří Kuruc
Jak vybrat