Tim Cook v Číně řeší problémy i budoucnost společnosti Apple

Tim Cook, šéf společnosti Apple, přicestoval do Číny, aby zde s vládními činiteli řešil problémy, které má elektronický gigant na svém druhém největším trhu. Jde především o spor o značku iPad, ale i o přístup k pracovní síle u místních dodavatelů.

Cook je v Číně poprvé od srpna, kdy nahradil zesnulého Steva Jobse. „Tim se v Číně schází s vládními činiteli. Čína je pro nás velmi důležitá a pomýšlíme tam na zvýšení investic a další růst,“ uvedla čínská mluvčí firmy Apple Carolyn Wu. Cookův program ale neupřesnila. V pondělí se Cook sešel se starostou Pekingu a navštívil jednu ze dvou tamních prodejen Apple Store.

Klepněte pro větší obrázek
Tim Cook, nástupce legendárního Steva Jobse

Čína je nejvýznamnější výrobní základnou Applu a potenciálně i nejvýznamnějším trhem. Firma ale na jejím trhu chytrých telefonů ztrácí na korejského konkurenta Samsung Electronics a její iPhone je v tomto segmentu až na pátém místě.

Apple své telefony v Číně prodává ve spolupráci s operátory China Telecom a Unicom. Podle analytiků ale bude klíčové, zda se mu podaří získat i největšího tamního operátora China Mobile. Cook sám řekl, že Apple čínský trh zatím hlouběji nerozvinul. Má v zemi jen pět prodejen a své produkty prodává přes více než 100 distributorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Továrna Foxconn v Šen-čenu se v minulosti proslavila hlavně kvůli sítím proti sebevrahům, které jsou natažené kolem ubytoven. Ve fabrice pracuje 450 tisíc lidí
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tady vzniká iPad. Zaměstnanec Foxconnu by na jeho koupi potřeboval tři měsíční mzdy. Pomůže reportáž ABC a audit podmínky ve firmě zlepšit?

Čínský trh tabletů Apple ovládá ze tří čtvrtin, nový iPad tam ale ještě prodávat nezačal, a Číňané tak jsou zatím odkázáni na pašované zboží. Apple v Číně vede právní bitvu s místní firmou Proview o čínská práva na značku iPad, což může v budoucnu ohrozit prodej jeho tabletů v zemi.

Apple nyní rovněž prověřuje, jaké pracovní podmínky panují v čínských továrnách tchajwanské firmy Foxconn Technology, které sestavují iPhony a iPady. Foxconn je obviňován, že v Číně provozuje „robotárny“, kde vládnou špatné pracovní podmínky.

Váš názor Další článek: T-Mobile otvírá nový Datashowroom

Témata článku: Apple, Tim Cook, Apple iPhone 4GB, Cin, Tim, Budoucnost, APP, #Apple, Pracovní podmínky


Určitě si přečtěte