Tipy pro GSAK: automatické stahování geocachí z e-mailu

GSAK (www.gsak.net) je nesmírně užitečný program pro aktivní geocachery. Slouží pro pokročilou správu cachí, má skvělé možnosti filtrování, dokáže exportovat do mnoha formátů, nahrávat data přímo do GPS. Mohu jej doporučit každému geocacherovi, který má zaplacené Premium členství. I když není zadarmo, po několika týdnech používání demoverze se začne připomínat o zaplacení, pětadvacet dolarů svými možnostmi bohatě vyváží.


Prostředí programu GSAK

Předpokládám, že o GSAKu připravím ještě podrobnější článek s představením jednotlivých možností. V této bleskovce ale skočím přímo doprostřed a popíšu jednu konkrétní užitečnou vlastnost, kterou jsem sám začal využívat: automatické stahování nových cachí z e-mailu.

Anebo vy snad ještě nevíte, co je to geocaching?

GSAK sáhne na e-mail

Do GSAKu se importují databáze cachí ve formátu GPX, jež si necháváte zaslat formou tzv. Pocket Queries. To jsou filtrované dotazy, které může nastavit každý, kdo si na webu geocaching.com zaplatil tzv. Premium membership (stojí to tři dolary za měsíc). Databáze GPX přijdou e-mailem, přílohu uložíte na disk, odkud ji můžete načíst do GSAKu.


Nastavení Pocket Query na webu geocaching.com

Jde to ale i automaticky. GSAK si sám dokáže prostřednictvím POP3 připojení sáhnout na e-mailový server. Najde zde vygenerované databáze, sám je stáhne a rovnou zpracuje. Stačí jednoduché nastavení a potom volbou z nabídky spustíte celý proces automatického importu. Popíšu, jak tuto funkci GSAKu používám a jak ji nastavit.

Vybral jsem Gmail

Napřed jsem si založil nový e-mailový účet. Můžete využít i běžnou adresu, kterou používáte. Já jsem ale nechtěl, aby se mi mezi normální zprávy pletly databáze vygenerované z geocaching.com, proto jsem vytvořil úplně nový účet. Můžete využít jakýkoli e-mail, ke kterému se dá přistupovat prostřednictvím POP3. Já jsem si vybral Gmail a na něm také předvedu nastavení.


Účet Gmail a přijatá zpráva s novými cachemi

V Gmailu je třeba napřed zapnout POP3 přístup. Stačí v nabídce Nastavení přejít na záložku Přeposílání a POP3. Zde zaškrtněte Zpřístupnit POP pro veškerou poštu (i pro poštu, která již byla stažena) a v další roletce třeba ještě vyberte Archivovat kopii zprávy Gmail. Tím vás nový účet na Gmailu může navždy přestat zajímat.


Nastavení POP3 přístupu v Gmailu

V nastavení Pocket Queries na geocaching.com ještě nezapomeňte upravit filtry, aby web posílal databáze na novou adresu.

Nastavení GSAKu

Vraťte se do GSAKu, kde v nabídce File zvolte položku Get data via e-mail. Otevře se dialog, který nastavte podobně jako na následujícím obrázku. Proberu jednotlivé důležité položky v tomto dialogu.


Jediný dialog pro nastavení e-mailového přístupu

User name: přihlašovací jméno k vaší e-mailové schránce

Password: heslo k e-mailové schránce.

POP3 server: adresa serveru pro stahování e-mailů.

Port: pokud nevíte, ponechte standardní nastavení; u Gmailu zadejte 995.

SSL Login: nevíte-li co s tím, nechejte políčko odškrnutí; pro Gmail zaškrtněte.

Only check new messages: zaškrtnutím bude GSAK stahovat pouze nové zprávy. Toto políčko by mělo být zaškrtnuté, pokud v Gmailu není vybráno, aby se stažené zprávy hned archivovaly nebo pokud je přímo GSAK nebude mazat.

Folder to save attachments: najděte složku, do které bude GSAK ukládat databáze GPX.

After matching download: tady vyberete, jestli mají stažené zprávy zůstat na serveru, nebo jestli se mají mazat.

If Attachment exists: zvolte, jestli se mají stažená data ve složce na disku přepisovat (doporučuji) nebo přejmenovávat.

Get files that match: doporučuji nechat beze změny. Zde se nastavuje podmínka, které e-maily patří GSAKu – které se budou stahovat. Kdyby standardní řetězec „[GEO] Pocket Query:“ nefungoval, zkuste nechat jen „Pocket Query:“.

Load folder of saved...: Zaškrtnutím a příapdně výběrem uloženého nastavení řeknete GSAKu, aby stáhnuté soubory rovnou zpracoval a přidal cache do své databáze.

Settings: z roletky můžete vybrat starší nastavení nebo tlačítkem Save uložit nastavení celého tohoto dialogu.

 

Na stisknutí tlačítka

Je-li vše správně nastaveno a ve vzdálené e-mailové schránce je uložena nová databáze vygenerovaná prostřednictvím Pocket Query, rovnou vyzkoušejte, jestli automatický import funguje. Znovu otevřete dialog Get data via e-mail z nabídky File a klepněte na tlačítko Get Mail vlevo dole. GSAK hned začne prohledávat nastavenou schránku a stahovat uložený soubor nebo soubory. Průběh stahování je vidět ve stavovém řádku.

 
Položka pro import v nabídce GSAKu • průběh importu

Jakmile budou přílohy e-mailů uloženy na disku, hned se spustí automatický import dat. Po ukončení se objeví zpráva Load Summary a cache ve vašem přehledu budou aktuální.


Automatické zpracování stáhnutých souborů


Malý vánoční dárek: E-maillový účet služby Gmail stále nelze zaregistrovat bez pozvánky někoho, kdo už tento účet používá. Protože mám k dispozici několik desítek pozvánek, nabízím je geocacherům, kteří o ně budou mít zájem. Jak poznám geocachera? Tím, že mě kontaktuje prostřednictvím interní schránky na geocaching com. Neměl by jen zapomenout zaškrtnout, ať vidím jeho e-mailovou adresu. Na ni potom pozvánku pošlu. Prosím, nepište mi žádosti o pozvánky přímo e-mailem nebo do diskuze.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (4) Další článek: Výherci soutěže o leteckou mapu

Témata článku: Geocaching, E-mail, Premiové členství, Mail, GSA, Stahování, Tip, Přijatá zpráva, Nový účet, Auto, Uložený soubor


Určitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety