Tipy pro GSAK: automatické stahování geocachí z e-mailu

GSAK (www.gsak.net) je nesmírně užitečný program pro aktivní geocachery. Slouží pro pokročilou správu cachí, má skvělé možnosti filtrování, dokáže exportovat do mnoha formátů, nahrávat data přímo do GPS. Mohu jej doporučit každému geocacherovi, který má zaplacené Premium členství. I když není zadarmo, po několika týdnech používání demoverze se začne připomínat o zaplacení, pětadvacet dolarů svými možnostmi bohatě vyváží.


Prostředí programu GSAK

Předpokládám, že o GSAKu připravím ještě podrobnější článek s představením jednotlivých možností. V této bleskovce ale skočím přímo doprostřed a popíšu jednu konkrétní užitečnou vlastnost, kterou jsem sám začal využívat: automatické stahování nových cachí z e-mailu.

Anebo vy snad ještě nevíte, co je to geocaching?

GSAK sáhne na e-mail

Do GSAKu se importují databáze cachí ve formátu GPX, jež si necháváte zaslat formou tzv. Pocket Queries. To jsou filtrované dotazy, které může nastavit každý, kdo si na webu geocaching.com zaplatil tzv. Premium membership (stojí to tři dolary za měsíc). Databáze GPX přijdou e-mailem, přílohu uložíte na disk, odkud ji můžete načíst do GSAKu.


Nastavení Pocket Query na webu geocaching.com

Jde to ale i automaticky. GSAK si sám dokáže prostřednictvím POP3 připojení sáhnout na e-mailový server. Najde zde vygenerované databáze, sám je stáhne a rovnou zpracuje. Stačí jednoduché nastavení a potom volbou z nabídky spustíte celý proces automatického importu. Popíšu, jak tuto funkci GSAKu používám a jak ji nastavit.

Vybral jsem Gmail

Napřed jsem si založil nový e-mailový účet. Můžete využít i běžnou adresu, kterou používáte. Já jsem ale nechtěl, aby se mi mezi normální zprávy pletly databáze vygenerované z geocaching.com, proto jsem vytvořil úplně nový účet. Můžete využít jakýkoli e-mail, ke kterému se dá přistupovat prostřednictvím POP3. Já jsem si vybral Gmail a na něm také předvedu nastavení.


Účet Gmail a přijatá zpráva s novými cachemi

V Gmailu je třeba napřed zapnout POP3 přístup. Stačí v nabídce Nastavení přejít na záložku Přeposílání a POP3. Zde zaškrtněte Zpřístupnit POP pro veškerou poštu (i pro poštu, která již byla stažena) a v další roletce třeba ještě vyberte Archivovat kopii zprávy Gmail. Tím vás nový účet na Gmailu může navždy přestat zajímat.


Nastavení POP3 přístupu v Gmailu

V nastavení Pocket Queries na geocaching.com ještě nezapomeňte upravit filtry, aby web posílal databáze na novou adresu.

Nastavení GSAKu

Vraťte se do GSAKu, kde v nabídce File zvolte položku Get data via e-mail. Otevře se dialog, který nastavte podobně jako na následujícím obrázku. Proberu jednotlivé důležité položky v tomto dialogu.


Jediný dialog pro nastavení e-mailového přístupu

User name: přihlašovací jméno k vaší e-mailové schránce

Password: heslo k e-mailové schránce.

POP3 server: adresa serveru pro stahování e-mailů.

Port: pokud nevíte, ponechte standardní nastavení; u Gmailu zadejte 995.

SSL Login: nevíte-li co s tím, nechejte políčko odškrnutí; pro Gmail zaškrtněte.

Only check new messages: zaškrtnutím bude GSAK stahovat pouze nové zprávy. Toto políčko by mělo být zaškrtnuté, pokud v Gmailu není vybráno, aby se stažené zprávy hned archivovaly nebo pokud je přímo GSAK nebude mazat.

Folder to save attachments: najděte složku, do které bude GSAK ukládat databáze GPX.

After matching download: tady vyberete, jestli mají stažené zprávy zůstat na serveru, nebo jestli se mají mazat.

If Attachment exists: zvolte, jestli se mají stažená data ve složce na disku přepisovat (doporučuji) nebo přejmenovávat.

Get files that match: doporučuji nechat beze změny. Zde se nastavuje podmínka, které e-maily patří GSAKu – které se budou stahovat. Kdyby standardní řetězec „[GEO] Pocket Query:“ nefungoval, zkuste nechat jen „Pocket Query:“.

Load folder of saved...: Zaškrtnutím a příapdně výběrem uloženého nastavení řeknete GSAKu, aby stáhnuté soubory rovnou zpracoval a přidal cache do své databáze.

Settings: z roletky můžete vybrat starší nastavení nebo tlačítkem Save uložit nastavení celého tohoto dialogu.

 

Na stisknutí tlačítka

Je-li vše správně nastaveno a ve vzdálené e-mailové schránce je uložena nová databáze vygenerovaná prostřednictvím Pocket Query, rovnou vyzkoušejte, jestli automatický import funguje. Znovu otevřete dialog Get data via e-mail z nabídky File a klepněte na tlačítko Get Mail vlevo dole. GSAK hned začne prohledávat nastavenou schránku a stahovat uložený soubor nebo soubory. Průběh stahování je vidět ve stavovém řádku.

 
Položka pro import v nabídce GSAKu • průběh importu

Jakmile budou přílohy e-mailů uloženy na disku, hned se spustí automatický import dat. Po ukončení se objeví zpráva Load Summary a cache ve vašem přehledu budou aktuální.


Automatické zpracování stáhnutých souborů


Malý vánoční dárek: E-maillový účet služby Gmail stále nelze zaregistrovat bez pozvánky někoho, kdo už tento účet používá. Protože mám k dispozici několik desítek pozvánek, nabízím je geocacherům, kteří o ně budou mít zájem. Jak poznám geocachera? Tím, že mě kontaktuje prostřednictvím interní schránky na geocaching com. Neměl by jen zapomenout zaškrtnout, ať vidím jeho e-mailovou adresu. Na ni potom pozvánku pošlu. Prosím, nepište mi žádosti o pozvánky přímo e-mailem nebo do diskuze.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (4) Další článek: Výherci soutěže o leteckou mapu

Témata článku: Geocaching, E-mail, Premiové členství, Uložený soubor, Přijatá zpráva, Tip, Stahování, Mail, Auto, Nový účet, GSAGoogle na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace