Uber má dohodu s NASA a míří do oblak. Sedli byste do elektrického dronu?

Společnost Uber je dnes známa především v oblasti „alternativní“ taxislužby. V mobilní aplikaci si jednoduše objednáte nejbližší vůz smluvní přepravy, znáte cenu jízdného dopředu, která se vám stáhne z platební karty, a pak už jen stačí počkat na to, až vás auto přijede vyzvednout. Jeho ikonu vidíte na mapě, a můžete si s řidičem ještě před vyzvednutím domluvit další detaily.

Uber obsadil významné „taxikářské trhy“ po světě a míří dál, resp. výš. Společnost podepsala dohodu s NASA o vývoji nových konceptů pro projekty automatizovaného řízení dopravy, které budou sloužit pro bezpečný a efektivní provoz bezpilotních letounů v nízkých letových výškách. Uber v roce 2020 spustí ve vybraných městech v USA první ukázkové „taxi-lety“. Z mobilu si tak již za pár let budete moci objednat dopravu elektrickým letounem...

Dnes představená služba UberAIR navazuje na iniciativu Uberu s označením Elevate, která má v dlouhodobém horizontu přispět k omezení emisí skleníkových plynů. Uber již delší dobu v USA sbírá data o nejvytíženějších trasách Uberu a dálničních zácpách, a právě na tyto trasy chce jako první nasadit bezpilotní elektrická letadla s vertikálním startem a přistáváním (VTOL).

Klepněte pro větší obrázek
První testovací trasa UberAIR povede z letiště v Los Angeles (LAX) ke stadionu Staples Center

Pro pilotní projekt bylo vybráno letiště v Los Angeles, resp. trasa z letiště ke stadionu Staples Center. Tu letadlo s maximální rychlostí 300 km/h urazí za 27 minut, autem stejná trasy vyjde téměř na hodinu a půl. Analytici Uberu očekávají, že cena letu bude stejná jako při jízdě autem, s narůstajícím využíváním služby UberAIR má dojít k postupnému snižování cen „letenek“, které mají být v dlouhodobějším horizontu dokonce nižší, než cena za trasu projetou autem.

Omezený komerční provoz hodlá UberAIR spustit v roce 2023, tj. několik let před olympiádou v Los Angeles, která se uskuteční v roce 2028. Počítá se s tím, že v rámci konání Olympijských her má být systém plně funkční a připraven na nápor zájmu fanoušků z celého světa. Přistávací infrastruktura pro letadla dodá společnost Sandstone Properties, Uber navíc úzce spolupracuje i s výrobci letecké techniky, společnostmi Embraer, Bell Helicopter, Pipistrel, Aurora Flight Sciences a Mooney Aviation.

Jak bude vypadat cesta bezpilotním letadlem od Uberu?

Létání s UberAIR je určitě cesta na dlouhou trať, protože mu musí předcházet spousta funkčních a bezpečnostních milníků, zejména s ohledem na certifikovanou úroveň TCL4, která zahrnuje vývoj předpokladů a technologických ukázek pro rychlou, efektivní a bezpečnou vzdušnou dopravu ve městech. Nevíme sice co bude za deset let, ovšem už teď se těšíme na to, až si ve smartphonu objednáme přistavení letadla!

Diskuze (8) Další článek: Twitter zvyšuje délku příspěvků na dvojnásobek. Neztratí své kouzlo?

Témata článku: Mobilní aplikace, Technologie, Kuriozita, USA, Ostatní, Hardware, NAS, Uber, Sdílená ekonomika, Stejná trasa, Dron, Oblaka, Platební karta, Olympijské hry, Infrastruktura, Efektivní provoz, Bezpilotní letoun, Stadio, Celý svět, Vybrané město, Létání, Technologická ukázka, Maximální rychlost, Testovací trasa, Los Angeles


Určitě si přečtěte