Univerzita crackla placený signál navigačního systému Galileo

Vědci z Cornellovy univerzity v USA oznámili, že obešli ochranu placeného přístupu k chystanému satelitnímu navigačnímu systému Galileo. Stalo se tak poté, co nebylo vyhověno jejich žádosti o oficiální poskytnutí tzv. pseudonáhodných PRN kódů, které se používají k ochraně a jsou přitom postaveny na licenci open source. Experti v laboratoři GPS systémů na Cornellově univerzitě proto tyto kódy sami získali ze signálů, které vysílá prototyp satelitu Galileo na oběžné dráze.

Znalost kódu PRN dovolí uživateli používat navigaci bez poplatků, kterými chce provozovatel Galilea, evropská kosmická agentura ESA, získat zpět peníze pro investory. Na tom není samozřejmě nic nemorálního, pokud se ovšem pro ochranu nepoužije open source řešení, ke kterému podle licence má mít přístup kdokoli. Legální a etickou stránku cracknutí kódu PRN řešila rada Cornellovy univerzity, která došla k závěru, že evropané nemohou chránit copyrightem data o světě, přestože pocházejí ze satelitů, které postavili.

Profesor Mark Psiaki přirovnává situaci k námořnímu majáku. Každý se na něj může podívat a je údajně nemyslitelné, aby za toto podívání něco platil. Stejné to je prý i u navigačních satelitů.

Osobně bych řekl, že toto přirovnání trochu kulhá, protože stejným způsobem by se nakonec dal zlegalizovat crack jakéhokoli rádiového signálu – vysílaček, satelitní televize, systému pro satelitní telefonování. Zdá se mi také, že tady trochu cítím rivalitu mezi americkou univerzitou a „jejich“ systémem GPS vůči chystané evropské navigaci.

Další informace: Cornellova univerzita, The Inquier, Živé.sk

Diskuze (41) Další článek: Benq propouští zaměstnance bývalého Siemensu

Témata článku: Galileo, Cornellova univerzita, GAL, Signál, Systém, Plac, Satelitní televize, Navigační systém, System, Podívání, Cornell, Univerzita, PLA


Určitě si přečtěte