USB-IF: čeká nás nový univerzální konektor

Ohlášen byl standard, který by měl do budoucna přinést nový tvar a velikost univerzální USB koncovky pro mobilní zařízení. Konektor bude jak na nabíječkách, tak na datových kabelech, případně některých perifériích. Dohodli se na něm Sony Ericsson, Samsung, Motorola, LG, a dokonce i v minulosti značně svéhlavá Nokia. Jedním z důvodů je údajně ulehčení ekologické zátěže, kterou znamená neustálá výroba nových a nových nabíječek se specifickými konektory. Praktičtější důvod je nasnadě: když vám dojde energie, bude snazší najít pomoc.

O specifikaci samotného konektoru se zdroje bohužel příliš nerozepisují, podle malého obrázku si však dovoluji hádat na jakési „ztenčené miniUSB“, pravděpodobně jde o stejný konektor, který jsme si mohli osahat u Nokie 8600 Luna. Zatímco u Luny jsme jej označovali jako microUSB, v nových materiálech se objevuje zkratka USB-IF.

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U Nokie 8600 jsme mluvili o premiéře microUSB konektoru • použit byl pro nabíječku i redukci sloužící k připojení sluchátek

Co dodat? Na jednu stranu jsem rád, že se výrobci dohodli a zahodí po svém tvarované kabely. Proč ale musí vznikat něco nového, když už dnes máme tolik rozšíření miniUSB? Má jej většina Windows Mobile zařízení, některé smartphony se Symbianem a další. Doufejme, že budou pravdivé a opodstatněné řeči o vyšší odolnosti a úspoře místa.

Zdroj: Esato

Diskuze (7) Další článek: Vyměnil iPhone za Nissan 350Z

Témata článku: Příslušenství, Konektor, NAS, USB-IF, Univerzální konektor, USB, Univerzální usb, Nov, Stejný konektor


Určitě si přečtěte