Vídeňská konference se zabývala telekomunikací ve stárnoucí společnosti

Vídeňská konference se zabývala telekomunikací ve stárnoucí společnosti

Kam ve stárnoucí společnosti směřuje budoucnost mobilní komunikace? Jaké jsou potřeby starších lidí? Co od produktů požadují? Těmito otázkami se ve Vídni na konferenci nazvané „Mobilní komunikace ve stárnoucí společnosti“ zabývali vývojáři, marketingoví odborníci i zástupci organizací pro seniory z dvanácti evropských zemí včetně České republiky i USA.

Generace 60+ v současnosti představuje rychle rostoucí skupinu. Jen v České republice dnes žije přes dva miliony obyvatel starších 60 let. Podíl občanů nad 60 let tak tvoří více než 20% populace a toto procento je platné pro celou Evropu. Přesto ale starší lidé byli a stále jsou při vývoji nových produktů přehlíženi. Společnost Emporia Telecom, která byla partnerem vídeňské konference, je ovšem v tomto ohledu jednou z mála výjimek. Úspěch rodinné firmy sídlící v Linci vychází z toho, že vždy brala vážně přání, požadavky i obavy lidí ve zralém věku.

Nejdůležitější výsledky konference: Neexistuje jeda skupina seniorů a pro ně jediný mobilní telefon. „Cílová skupina, kterou starší lidé tvoří, je velice různorodá,“ říká Albert Fellner, zakladatel společnosti Emporia Telecom. Proto v budoucnu nebudou starší občané volit jen jeden telefon, ale budou mít na výběr z mnoha různých typů. „Paleta produktů je stejně rozmanitá, jak rozmanití jsou lidé,“ říká Fellner. Nabídka sahá od jednoduchých mobilních telefonů, se kterými je možné pouze telefonovat a posílat textové zprávy, až po produkty nabízející medicínské aplikace.

Hlavními mluvčími konference byli Helene Karmasin, známá rakouská odbornice v oblasti výzkumu motivace, a Ian Hosking z univerzity v Cambridge. Ten ve stárnutí společnosti spatřuje velkou výzvu i příležitost. Úspěšní budou lidé a podniky, kteří budou své produkty navrhovat tak, aby z jejich používání vyloučili co nejmenší skupinu lidí.

Vývoj jde kupředu mílovými kroky a technologie se bude požadavkům uživatelů přizpůsobovat stále lépe. Mobilní telefony budoucnosti jsou charakterizovány různorodými funkcemi i technologií, která bere do úvahy nejrůznější prostředí i handicapy jednotlivých uživatelů. Cílem, který mezinárodní konference ve Vídni sledovala, bylo odstraňování komunikačních překážek pro starší spoluobčany. Na několika úrovních také řešila otázku, jak může moderní komunikační technologie zjednodušovat život starších lidí a nabídnout jim větší bezpečí.

Konference se zúčastnili zástupci organizací pro seniory z následujících zemí:

 • Česká republika: Jan Lorman (Život 90)
 • Německo: Erhard Hackler (Deutsche Seniorenliga)
 • Velká Británie: Chris Last (Age Concern Aid call)
 • Irsko: Robin Webster (Age Action Ireland)
 • Itálie: J. Camilo Zuluaga (50&piu)
 • Nizozemí: Niente Thurlings (ANBO)
 • Norsko: Unni Hagen (Seniorsaken)
 • Rakousko: Erika Folkes (EURAG)
 • Švýcarsko: Perner Schärer (Pro Senectute)
 • Slovinsko: Anton Donko (Zveza Drusttev Upokencev Slovenije)
 • Španělsko: Margarita Garcia (Union Democratica de Pensionistas)
 • Maďarsko: Eva Orsos (Életet az Éveknek)
 • USA: Bradley Schurman (American Association of Retired Persons)

Zdroj: AMI Communications

Váš názor Další článek: Igo chystá novou navigaci Primo

Témata článku: Pro seniory, Konference, Cambridge, Telekom, Jediný mobil, Vídeň, Robi


Určitě si přečtěte