Viry pro Symbian: s Fontal.A můžete přijít o data

Nějak se nám ta obtížná mobilní havěť pro Symbian Series 60 začíná šířit. Trojský kůň Fontal.A, který byl popsán včera, našel novou cestu, jak škodit. Jediné, co ho šlechtí, je, že se nešíří sám, ale pouze v neověřených aplikacích. Jak se ale už několikrát ukázalo, svázání s jiným červem, který zajistí šíření přes Bluetooth nebo nově prostřednictvím MMS, může být jen otázkou času.

Fontal.A se zatím objevil v souboru s názvem Kill Sadam by OID500.sis, nic ale nebrání tomu, aby jej kdokoli nepřejmenoval na něco lákavějšího. Při instalaci do telefonu nakopíruje nefunkční font. Pokud si všimnete, že se děje něco divného a telefon nerestartujete, máte šanci se viru zbavit odstraněním tří souborů (více viz na webu F-Secure). Jestliže ale od této chvíle někdy telefon vypnete, už nezbude nic jiného, než provést kompletní zformátování.

Fontal.A kromě toho zničí program Application Manager, z telefonu proto manuálně nic neodinstalujete, ale ani nepřidáte novou aplikaci. To může vést k pokusu o nápravu restartováním telefonu – a je dokonáno.

Ochrana před trojským koněm podobného typu je jednoduchá: „nekupovat“ programy na IRC nebo ve výměnných systémech.

Další informace: F-Secure

Diskuze (11) Další článek: Recenze: GPS Nokia a navigační systém Wayfinder

Témata článku: Fon, Vir, Font, Data


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95